Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

Bu yazımızda sizlere 10 efsane bilim kurgu filmini konuları ile listeledik. Listemiz herhangi bir üstünlüğe göre sıralanmamıştır. Şimdi isterseniz birbirinden efsane 10 bilim kurgu filmi listesine bir göz atalım.

Geleceğe Dönüş

film-10

Geleceğe Dönüş filminde, bir delikanlı yanlışlıkla 1985 senesinden 1955 yılana gider ve bu olay ile yaşananlar filme konu edinir. Genç çocuk 1955 senesinde liseli olan anne ve babası ile tanışır ve maalesef annesinin ilgisini çekip babası ile olan ilişkisini engeller. Bu talihsizliğin ardından genç arkadaşımız hataları düzeltip kendi yılına geri dönmek zorundadır.

Tetikçiler

film-9

Joe gelecekten gelen kurbanları öldüren uman tetikçilerden biridir. Joe’nin bu seferki kurbanı ise 30 sene sonrasından gelen kendisidir. Kurbanını öldüremeyen Joe bu işi bir an önce halletmek zorundadır yoksa kendisi de ölecektir.

Truman Show

film-8

Truman Show sinema tarihine damga vurmuş filmlerin başında yer alır. Filmde Truman adlı baş karakter güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahiptir. Bir gün Truman’ın ölen babasını bir cadde yürürken görmesi ile bir anda her şey değişir ve Truman bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkına varır. Truman anlam veremediği olayları art arda yaşamasının sonucu hayatının gerçekliğini sorgulamaya başalar.

E.T. (Extra – Terrestrial)

film-7

Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı E.T. filmi Dünyayı incelemek amaçlı gelmiş ama dünyada tek başına terk edilen bir canlının başından geçenleri konu edinmiş.

Ada

film-6

Lincoln Six Eco (Ewan McGregor) ve Jordan Two-Delta (Scarlett Johansson) ütopik fakat dış dünyaya kapalı bir tesiste yaşamaktadırlar. Bu yerde herkes gibi onlarda vaat edilen adaya gitmek isterler. Bilinenlere göre bahsedilen ada gezegende temiz kalan son yerdir. Ancak kendilerinin bir klon olduğunu öğrenen ikili bu tesisten kaçarlar ve hiç bilmedikleri bir dış dünyada eskiden evi olarak bildikleri tesisin kurucuları tarafından aranmaya başlarlar. İkili tesis hakkındaki gerekleri ortaya çıkarıp öbür klonların da hayatını kurtarmayı amaçlar.

Dejavu

film-5

New Orleans’ta bulunan bir geminin içindeki bombanın patlaması sonucu ortaya çıkan bu büyük kazaya kanıt toplamak amaçlı Carlin çağrılmıştır. Carlin çağrılması üzerine bu olayın arkasındaki sır perdesini çözmeye çalışırken insan beyninin içinde yer alan “deja vu“ların her şeyden daha güçlü olduğunun farkına varır.

Avatar

film-4

Felç olan bir deniz piyadesi Jake Sully, bir avatara dönüşerek Pandora’da yaşamaya gönüllüdür. Pandora’da bir Na’vi prensesine aşık olan Sully, bir anda kendisini Pandora’yı gün geçtikçe yok eden bir insan ordusu ve Na’vi halkının arasında gerçekleşen çatışmanın tam ortasında bulur.

Yarının Sınırında

film-3

Mimik adı konulan uzaylılar dünyayı işgal etmişlerdir ve sonuna dünya kuvvetlerinin birleşmeyi akıl etmeleri üzerine mücadele etkili bir şekilde başlar. Bu savaşta askerleri süper savaşçılar haline getiren zırh sistemi icat edilmiştir ve savaş neredeyse kazanılmak üzeredir. Subay Bill Cage daha öncesinde bu savaşlara katılmamış tecrübesi olmayan bir askerdir. Bu yeni görevi ise onun için bir anlamda intihar gibi bir şeydir ve beklediği olur, cage’in hayatı dakikalar içinde son bulur ama bu son Cage için her şeyin başlangıcıdır aslında. Cage kendine verilen görevi bitirmeye çalışırken aynı günün içerisinde tıkılıp kalır, her anı tekrar tekrar yaşar ve her seferinde biraz daha ileriye gitmeyi başarır.

Başlangıç

film-2

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) oldukça yetenekli bir hırsızdır. Dom Cobb’un uzmanlık alanı ise zihnin en savunmasız kaldığı rüya görme anında, insanların bilinçaltındaki değerli bilgileri çekip çıkartmaktır. Bu mahareti sayesinde Coob, kurumsal casusluğun tehlikeli ve yeni dünyasında en aranan oyuncu yapmıştır.

Brazil

film

Bir devlet memuru olan Sam Lowry, etrafını sarmış olan bürokrasi ve teknoloji cenderesinden bunalmış olan bir istatistikçidir. Lowry kaçışı ve sükuneti, kendisini her şeyden izole etmeyi başardığı hayallerinde bulur.

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir