Google, Huawei ile Çalışmak İçin Lisans Başvurusunda Bulundu

ABD’nin Huawei’ye yönelik ticaret yasağı ile ilgili en büyük sorun, firmanın Google Mobile Services’ı (GMS) yeni telefonlarında ve tabletlerinde kullanamaması. Bu, Çinli markayı Google’ın hizmetlerine alternatif olarak kendi Huawei Mobil Hizmetlerini (HMS) oluşturmaya zorladı.

Şimdi, Android ve Google Play başkan yardımcısı Sameer Samat –Google‘da Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı- Finanzen aracılığıyla DPA’ya konuştu. Google’ın Huawei ile iş ilişkilerini sürdürmek için ABD hükümetine başvurduğunu söyledi. Ne yazık ki Samat büyük olasılıkla Google’ın tarafından nihai bir karar alınmasına rağmen, uygulama hakkında ne zaman karar verileceğini açıklamamıştır.

Beyaz Saray, ABD şirketlerinin Çinli firma ile ticaret yapmak için lisans başvurusunda bulunmasına izin verdi ve Microsoft’un takdirleriyle iş ilişkilerini sürdürmek için yeşil bir ışık aldı. Bu onay, Çinli markanın dizüstü bilgisayarlarına Windows ve diğer Microsoft hizmetlerini göndermeye devam edebileceği anlamına geliyordu.

teknobuk-huawei-haber-sf-ici-1024x576
Huawei Mate30 Pro

Huawei: Şimşek Hızında Bir Yükseliş

Huawei, günümüzde (yasağa rağmen) en iyi performans gösteren akıllı telefon üreticilerinden biri ve her fiyat noktası için çok çeşitli cihazlar sunmakta. Ancak firmanın amiral gemisi telefonları da kamera yetenekleri ve pil ömrü için fazlasıyla övgüler aldı.

Google’ın ABD hükümetinden onayı alması, Google Mobil Hizmetleri’ni ve şirket cihazlarında diğer hizmetleri sunmanın ücretsiz ve sıkıntısız olacağı manasına gelir. Evvelki açıklamalarında Huawei tüketici grubu CEO’su Richard Yu, Google’ı tekrar kullanmaya başlarlarsa Mate 30 serisini hemen güncelleyeceklerini söylemişti.

Ancak durum değişene kadar Google, son zamanlarda uygulamalarını desteklenmeyen Huawei cihazlarına yandan yüklemeye karşı uyardı. DPA’nın, desteklenmeyen Çinli şirketin cihazlarındaki Google’ın uygulamalarını sunucu tarafından engelleme olasılığını artırmasından sonra Sameer Samat hiçbir yorum yapmadı. Ayrıca birçok Google uygulamasının Google Mobil Hizmetler ihtiyacı (yeni çıkan telefonlarının sahip olamaması) sebebiyle ilk etapta çalışması pek de mümkün değil.

Şirket, Google Mobil Servisleri’ni (GMS) tekrar kullanmaya başlarsa Huawei Mobil Servisleri’ni (HMS) bir köşeye atar mı? Fikirlerinizi aşağıdaki yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir