Huawei, ABD Yasağının Ardından 12 Milyar Dolar Gelir Kaybetti

Huawei, 2019 yılının başlarından itibaren ABD tarafından uygulanan yasaklara maruz kalıyor. Bu ABD yasağının ardından şirket, Google ile olan ilişkileri ve Google desteğini kaybetmiş durumda. Cihazlarında Google uygulama ve hizmetlerini kullanamadığı için bunlara kendi alternatiflerini sunmak zorunda kaldılar. Google hizmetlerinden kendi hizmetlerine geçiş yapmaları istedikleri kadar basit olmuyor ne yazık ki. Bundan dolayı da şirket, milyarlarca dolar gelir kaybettiğini belirtiyor.

Huawei’nin Başkan Yardımcısı Eric Xu’ya göre, şirket 2019 yılında yaklaşık olarak 12 Milyar ABD Doları kaybetti. Buradan anlıyoruz ki Huawei’nin 2019 ile ilgili önceki tahminleri yaklaşık 135 Milyar ABD Doları civarındaydı. Ancak ABD tarafından Çinli teknoloji devine yapılan yaptırımlar, bu beklenen miktarın daha da düşük olmasına sebebiyet verdi.

Huawei-Telefonlar

Huawei tarafındaki gelir kaybının büyük bir kısmı, 2019 yılında şirketin toplam satışlarının %54’ünden fazlasını oluşturan tüketici elektroniği bölümünde oldu. Eric Xu, “Huawei’nin en çok zarar gördüğü kategori tüketici elektroniği bölümüdür.” dedi. Yani ABD kısıtlamasına tabi olan bu tüketici elektroniği; akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar gibi ürünleri kapsıyor. Şirket tarafından bildirilen verilere göre tüketici elektroniği, 2019 yılı itibariyle 66.93 Milyar ABD Doları gelir getirdi. Bu gelir, şirketin hedeflediği gelir düzeyinden yaklaşık 10 Milyar ABD Doları daha az olmuş oldu.

ABD yasağının ardından Huawei, ABD merkezli şirketlerden ürün veya hizmet ile ilgili ticaret gerçekleştiremedi. Bu ticaret gerçekleştirememe olayından dolayı Google mobil hizmetleri ve uygulamaları konusunda da kayıp yaşamış oldu. Yani bu kısacası Huawei’nin yeni akıllı telefonlarının saf Android üzerine geliştirilmiş Huawei arayüzü ile birlikte geleceğine işaret ediyor. Google Mobil Servisleri yerine Huawei tarafından bizzat geliştirilmiş HMS servisleri bu cihazlarda kullanılmaya başlandı. Huawei, gerçekten çok güzel özelliklere sahip cihazları tanıtmaya devam etse de maalesef tüketiciler Google uygulamalarının eksikliğinden dolayı bu cihazlara eskisi kadar yanaşmıyorlar.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir