Huawei ve Turkcell Arasında ‘Mobil Ekosistem İş Birliği’ İmzalar Atıldı!

Turkcell ve dünyadaki en büyük akıllı telefon üreticilerinden Huawei ‘Mobil Ekosistem İş Birliği’ anlaşmasını imzaladı. Huawei ve Turkcell arasında yapılan anlaşmayla Turkcell, Çinli şirket ile Huawei Mobil Servisleri özelinde anlaşma yapan ilk telekomünikasyon şirketi oldu.

Çin’den sonra en büyük ikinci AR-GE merkezi İstanbul’da kuran Huawei, Bölge lideri yaptığı Türkiye’de yatırımlarına son hız devam ediyor. Teknoloji devlerinden Huawei, Turkcell ile Ekosistem alanında iş birliği anlaşması imzalandığını açıkladı.

İstanbul’da yapılan Mobil Ekosistem Stratejik İş Birliği Basın Toplantısı’na, Turkcell’in Genel Müdürü Murat Erkan, Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Global Başkan Yardımcısı Wang Yanmin ve Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang katılım sağladı.

Yapılan toplantıda, Huawei’in ABD yaptırımlarından sonra geliştirdiği Huawei Mobil Sistemleri (HMS) tanıtımı yapıldı. Turkcell kendi uygulamalarını bu platforma taşıdığını açıkladı. Ayrıca Turkcell önümüzdeki dönemde HMS destekli Huawei telefonların satışının 1 milyona ulaşacağını açıkladı. Telekomünikasyon şirketleri alanında Türkiye’nin en büyüklerinden olan Turkcell, HMS ekosistemi özelinde Huawei ile anlaşma imzalayan ilk GSM operatörü oldu.

turkcell-huawei-1

Huawei ve Turkcell İş Birliği ABD Yaptırımından Etkilendi mi?

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Genel Müdürü Seth Wang, Turkcell ile kurdukları ortaklıktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Türkiye’de 17 yıllık bir geçmişlerinin olduğunu söyleyen Seth Wang Türkiye’de yapılan yatırımların devamlılık sürdüreceğini açıkladı. Geçen yıl ABD’den gelen ticari yaptırımlara rağmen Türkiye’den olan beklentilerinin bir düşüşe uğramadığını söyleyen Seth Wang “HMS destekli akıllı telefonlarımızla Türk kullanıcılara ulaşma konusunda Turkcell ile güçlü bir iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Bu vesile ile Turkcell yöneticilerine değerli destekleri için teşekkür ederiz”  şeklinde bir konuşma yaptı.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Global Başkan Yardımcısı Wang Yanmin amaçlarının Huawei Mobil Servisleri ile hem tüketiciler hem de geliştiriciler için yeni bir mobil dünya yapmak olduğunu açıkladı. “Turkcell, birbirinden değerli uygulamalarını, Huawei Mobil Servisleri’ne entegre eden dünyanın ilk GSM operatörlerinden biri” ifadelerini kullanan Yanmin, ayrıca Turkcell’in Huawei’in HMS ekosisteminden karşılıklı olarak yararlanmak amaçlı iş birliği sağlayan ilk GSM operatörü olduğunu açıkladı.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşınız.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir