IBM’nin Yapay Zekası Beynin Kan Akışına Bakarak Şizofreniyi Tahmin Edebiliyor

Şizofreni, pek yaygın olan bir zihinsel hastalık değil. Mesela ABD’de yaklaşık 3.2 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 500 bin insanın şizofreniye yakalandığını tahmin ediliyor. Fakat her ne kadar az kişide bulunsa da bu hastalık insanı oldukça kötü vaziyetlere düşürebiliyor.

Bu hastalığa şifa olmak aracılığıyla IBM ve Alberta Üniversitesi birlikteliğiyle yapılan çalışmalar sonucunda, sadece basit bir MRI taramasıyla beyindeki kan akışına bakılması için tasarlanmış sinirsel bir ağ kullanarak , doktorların hastalıkta erken teşhis yapmaları veya hastalığın şiddetini anlamaları sağlanmış olacak.

izofreni-makale-1
(İstatistiksel olarak anlamlı kan akışını gösteren bir MRI taraması – IBM)

Araştırma grubu kendi sinirsel ağını ilk evvel, hem şizofreni hastalarından, hem de sağlıklı kontrol grubundan alınan taramaları 95 kişilik ayrıca isimsiz bir veri dizisi üzerinden eğitti.

Bu görüntüler de hastalar ses entegreli bir makinede basit egzersizlerini tamamlarken, beynin çeşitli bölgeleri boyunca gerçekleşen kan akışlarını kaydetti. Ağ, kan akışına dayalı olarak bir hastanın şizofreni olmama durumunun tahminsel bir modelini kabaca oluşturdu. Kontrol grubu ile şizofreni hastası grubun arasındaki kesin ayrımı %74 oranında doğru gerçekleştirdi. Ayrıca şizofreni hastalarını  hastalıklarının şiddetini de tahmin edebildi.

Alberta Üniversitesi’nde Psikiyatri & Sinirbilim Profesörü olan Dr. Serdar Dursun, şöyle söylüyor: “Beyinde, gelecekteki çalışmalarda araştırılabilecek bir miktar önemli anormal bağlantılar keşfettik ve yapay zeka modeller oluşturarak, şizofreninin tanısal ve işaretsel damgaları olan ve beyin taramasına dayanan nesnel kalıpları bulmaya bizi bir adım daha yaklaştırdı.”

Kaynak: 
https://popsci.com.tr/ibmnin-yapay-zekasi-beynin-kan-akisina-bakarak-sizofreniyi-tahmin-edebiliyor/

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir