iOS İçin Zoom Uygulaması Gizlice Facebook’a Veri Gönderiyor

Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla yayılırken bizler de korunmak için evimizde kalıyoruz ve dışarı çıkmıyoruz. Bu süreç içinde de gerek iş için gerek eğitim için öğrenciler, öğretmenler, arkadaş grupları ve çalışanlar iletişimde kalmak zorunda. Sosyal mesafeyi korurken bir yandan da iletişim sağlamak için Zoom gibi video konferans uygulamaları oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. Koronavirüs pandemisinden sonra iOS ve Android için Zoom uygulamaları birden popülerleşti ve birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı.

Motherboard, popüler uygulamayla ilgili bir rapor paylaştı. Yayınlanan raporda iOS için Zoom uygulamasının kullanıcının bilgisi olmadan Facebook’a veri gönderdiği iddia ediliyor. İşin daha da kötü tarafı, söz konusu kullanıcı bir Facebook hesabına sahip olmasa bile bu veriler gizlice gönderiliyor.

zoom-ios-1024x682

Motherboard’un analizi, Zoom’un Facebook’un Grafik API’sine bağlandığını ve daha sonra çeşitli kullanıcı verilerini buraya gönderdiğini tespit etti. Çeşitli kullanıcı verilerinden kastımız ise kullanıcının cihaz ayrıntıları, bulunduğu şehir, GSM operatörü ve kişiselleştirilmiş reklam bilgileridir. Özellikle de kişiselleştirilmiş reklam tercihlerinin bu bilgiler içerisine dahil olması akılları karıştırıyor. Yani size gösterecekleri reklamların daha etkili olması için bu verileri izinsiz bir şekilde paylaşıyorlar.

Böyle bir veri aktarımının söz konusu olmasına rağmen Zoom’un gizlilik politikasında bu olaydan hiçbir şekilde bahsedilmemesi oldukça rahatsız edicidir. Zoom’un gizlilik politikasını analiz eden bir aktivist olan Pat Walsh, “Bu şok edici. Gizlilik politikasında bu konudan hiçbir şekilde bahsedilmiyor.” dedi.

Zoom, bir kullanıcının Facebook oturumunu kullanarak Zoom hesabı oluşturması ile bazı bilgilerin Facebook’tan toplanacağından bahsediyor. Ancak buna rağmen Facebook hesabı olmayan bir kullanıcının verilerinin toplanıp Facebook’a gönderileceğinden bahsetmiyor.

Bu gizlilik sorunu sadece Zoom ile de ilgili değil. Zoom uygulamasındaki çağrı sahipleri, katılımcıların Zoom üzerinde açık olup olmadığını, katılımcıların IP adreslerini, konum verilerini ve hatta cihaz bilgilerini bile görebiliyorlar.

“iOS İçin Zoom Uygulaması Gizlice Facebook’a Veri Gönderiyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir