İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Kullandığı Yeni Cihazla Plazmadaki Virüs ve Patojenler Temizleniyor

İstanbul Üniversitesi tıp fakültesi, immün plazma tedavisinde yeni bir cihazı kullanmaya başladı. Kullanılan bu yeni cihazın yardımı ile plazmadaki virüs ve patojenler temizleniyor.

İmmün plazma tedavisi, koronavirüs ile mücadelede uygulanmaya devam ediyor. Uygulanan bu tedavi yöntemi ile koronavirüse yenmiş olan kişilerin kanından alınan plazma adındaki sıvı, koronavirüs tedavisi gören kişiye uygulanıyor. Bağışı yapacak olan hastaya iyileştikten 14 gün sonrasında iki defa koronavirüs testi yapılıyor. Testten çıkan sonuca göre ise plazma alınıyor. Hasta kişilere uygulanan bu yöntem ile plazmadaki virüs ve patojenler temizleniyor.

İstanbul üniversitesi Tıp Fakültesi ise immün plazma tedavisinde yeni bir yöntemi kullanmaya başladı. Kullanılan bu yeni yöntemin adı ‘Patojen İnaktivasyonu’. Yurt dışından getirilmiş olan bir cihaz ile bağış aşamasında olan bir plazmada bulanabilecek olan virüs ve diğer patojenlerin arınması sağlanıyor. Plazmada tespit edilen bir mikroorganizmaya uygulanan yöntem ile o mikroorganizmanın çoğalması engelleniyor.

​İstanbul Tıp Fakültesi Hematoloji Öğretim Üyesi ve Kan Bankası Sorumlusu Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık, uygulanan patojen inaktivasyonu yöntemi hakkında detaylı açıklamalar yaptı.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde bu cihazın kullanımına yeni başlandığını belirterek şu açıklamaları yaptı: “Aslında bu cihaz trombosit ve plazma için kullanılmakta olan ama ülkemizde yeni kullanılmaya başlanmış bir cihaz. ‘Patojen inaktivasyonu’ dediğimiz duruma yardımcı oluyor. Patojenlerin başlığının altında virüsler, mantarlar, bakteriler dediğimiz mikroorganizmalar yer alıyor. Dolayısıyla bu cihaz eğer trombosit dediğimiz kan bileşeni veya şimdi gündemde olan immün plazma dediğimiz diğer bir kan bileşeninin içerisinde mikroorganizmalar varsa bunların ürünün içerisinde çoğalmasını ve dolayısıyla vereceğimiz hastaya bir bulaşma olmasını engelleyecek bir cihaz.” 

koronavirüs-immün-tedavi-2

Cihaz İle Bileşeni Ultraviyoleye Maruz Bırakılıyor

Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık, “Burada solüsyon mikroorganizmanın DNA’sı veya RNA’sına bağlanarak geri dönüşümsüz bir şekilde onun çoğalmasını engelliyor. Biz de immün plazmada olası bir viral bulaşma durumunu dikkate alarak tedavi amaçlı vereceğimiz plazmalarda, patojen inaktivasyonu yönteminin kullanılması gerekliliğini düşündük ve bu cihazı edinme yoluna başvurduk. Bazen virüs 14 gün değil 35 gün değil daha uzun süre bile barınabiliyor. Biz bu riski düşünerek patojen inaktivasyonu yöntemini kullanma gerekliliği hissettik. Bu sadece immün plazma için değil diğer her gün kullanımda olan trombosit dediğimiz diğer kan bileşeni için de geçerli bir yöntem” ifadelerini kullandı.

Peki Patojen İnaktivasyonu Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Plazmada bulunan mikroorganizmanın arındırılması ve çoğalmasının engellenmesi 7 dakika sürüyor. “Öncelikle kan bileşenini gelen gönüllü bağışçımızdan ayırmak için ayrı bir cihaz kullanıyoruz” diye konuşan Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık açıklamalrına şöyle devam etti:

“Buna aferez cihazı deniyor. Aferez cihazından ürünü bir torba içerisinde elde ediyoruz. Onu elde ettikten sonra bağışçı kişi serbestleşiyor ama bizim işimiz devam ediyor. O ürün torbasını alacağız ve bu cihazın içine özel bir bölmeye yerleştireceğiz. Bir solüsyon bu görevi yapacak. Ama önce ultraviyoleye maruz kalıyor ve solüsyon bu şekilde patojeni inaktive edebiliyor. Yaklaşık 7 dakikalık bir işlem. Cihazın kendi bir bölmesi var. Açıp ürünleri yerleştiriyorsunuz. 7 dakika sonra patojen inaktivasyonundan emin olduğunuz bir ürünü alıp isterseniz donduruyor isterseniz hastaya gönderiyorsunuz.”

Kullanılan Cihaz Bağış İle Temin Edildi

Bu cihazın İstanbul’da yer alan iki özel hastanede daha kullanıldığını belirten Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık, “Avrupa ve Amerika’da daha önceden kullanılıyordu. Bizim ulaşmamız maddi açıdan sıkıntılı bir cihazdı. İstanbul’da iki özel hastanede cihaz çalışır vaziyette. Biz de gerekliliğine inandığımız için birtakım başvurularda bulunduk. Bir bağış aldık. Cihazı bağışla temin ettik. Özyeğin Vakfı’na teşekkür ediyoruz. Bu oldukça değerli bir bağış. İstanbul’da cihazın kamuda olduğu tek hastaneyiz. Umarım birden çok plazma ayrılan diğer merkezlere de biz bu konuda yardımcı olabiliriz. Ankara’da Türk Kızılay’ın da bu cihaz var. Ayrıca Malatya İnönü Üniversitesi’nde kullanılacak” diye konuştu.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir