Klavyelerin Kralı BlackBerry, Dokunmatik Ekran Tarafından Öldürüldü

Bu günlerde tüm sohbet istemcileri, mesajınızın hedeflenen alıcıya ulaştığını size bildirmek için “teslim edildi” ve “gördü” etiketlerine sahip. Ama ya mesajı iletmek, kelimenin tam anlamıyla bir yaşam ve ölüm meselesiydi? Research in Motion’a girin veya daha sonra bilineceği gibi, BlackBerry.

1996 yılında şirket ilk ürünü olan [email protected] Pager’ı, acil servisler için tasarlanan Mobitex veri ağı (polis, ambulans, itfaiyeciler) üzerine inşa edilmiş iki yönlü bir çağrı cihazını tanıttı.

Başka bir çağrı cihazı, BlackBerry 850, ikonik ismin ortaya çıkmasına neden olurdu – ayırt edici klavyesi, meyveyi andırıyordu.

İlk telefon BlackBerry 5810 (Avrupa’da 5820) oldu. GSM / GPRS şebekelerinde çalıştı (Mobitex’i düşürdü), ancak arama yapmak için bir kulaklık takmanız gerekiyordu. Java tabanlı bir işletim sistemi çalıştıran ve desteklenen J2ME uygulamaları, destekli push e-postası (anında teslimat için), WAP tarayıcısı ve kablosuz senkronizasyona sahip bir ajanda vardı.

gsmarena_002 gsmarena_003 gsmarena_004

Sonra “Quark” olarak adlandırılan 6000 serisi geldi (BlackBerry’nin fizik tabanlı kod adları var). BlackBerry 6230, uygun bir telefon olarak çalışıyordu ancak ekranı (2.6 “yatay) ve klavye hala metin odaklı olduğunu gösteriyor. Bir kardeş cihaz, 6210, Time’s All-Time 100 Gadgets listesinde bulunuyordu.

bb6230

Daha sonra 2003 yılında RIM, ilk renkli ekranlarını BlackBerry 7230 gibi telefonlarla tanıttı. 7270, Wi-Fi özellikli ilk BB’ydi, bu da VoIP aramaları ve ofiste telefon santralleri için kullanılabilir. BlackBerry 7290, Bluetooth’lu ilk BlackBerry olma özelliğini taşıyor ve aynı zamanda klasik çağrı cihazlarından esinlenilmiş tasarıma sahip.

bb7230 blackberry-7290

RIM 7100 serisi (“Charm”) için yeni bir daha dar tasarım dili tanıttı. Bunu çıkarmak için SureType klavye tasarlanmıştı – tahmini girişe sahip yarım QWERTY. Her tuşta iki harf (artı bir rakam veya noktalama işareti simgesi) vardı ve yazdığınız şeyi tahmin etmesine yardımcı olması için yazılımın 35.000 kelimelik bir sözlüğü vardı.

Bu kurulum, uzaysal belleğinizden yararlanma avantajına sahipti (harflerin konumu QWERTY’den değişmiyordu) ve rakip T9 kurulumundan daha fazla tuş sunarak (harfler bir telefon tuş takımında alfabetik olarak sipariş edildi).

bb7100v bb7100t bb7100x

Electron serisi ile RIM, Palm Treo ve Motorola QWERTY emelleri ile Q serisiyle daha fazla tüketici odaklı cihaz sunmaya başladı.

Bu, BlackBerry Pearl 8100 – RIM’in bir kameralı ilk telefonu, LED flaşlı 1.3 MP atıcı (daha sonra kameralar işletmeler tarafından bir güvenlik riski olarak görülüyordu) ile daha da belirginleşti. Bir MP3 çalar bile vardı (bunun için bir microSD kart satın almanız gerekiyordu).

blackberry-8100

BlackBerry Pearl 8110, kamerayı 2MP’ye yükseltti ve yerleşik bir GPS alıcısına sahip ilk BB’ydu. Doğru J2ME uygulaması ile özel bir SatNav ünitesini değiştirebilirsiniz.

BlackBerry Pearl Flip 8230, bir flip form faktörü benimsedi ve RIM’in kendi uydu navigasyon uygulaması olan BlackBerry Maps ile önceden yüklenmiş olarak geldi. Çubuk şeklindeki BlackBerry Pearl 8130 uygulaması da çalıştı, hatta yerleşik bir GPS alıcısı vardı (ki bu kapak modeli açıklanamaz bir şekilde eksikti).

blackberry-8110 blackberry-pearl-flip-8230 blackberry-pearl-8130

BlackBerry Bold 9000, QWERTY modellerinin zirvesiydi – 7100 serisinden farklı olarak tam bir QWERTY. Bold 9700, ikonik pist topunu, kullanıcıların ve medyanın beğenisini kazandıran bir optik izleme paneli ile değiştirdi.

blackberry-bold blackberry-bold-9700-new

Bolds, BlackBerry’nin inanç kriziyle aynı yılda piyasaya sürüldü – iPhone’un başarısı, RIM’i tüm dokunmatik bir telefonun piyasaya sürmesi için zorladı. Ama sadece herhangi bir dokunmatik ekran değil, tıkırtı. BlackBerry Storm 9500’ün teknolojisinin etkileyici olduğunu ve en çok titreşimle sahte olduğu taktirde dokunsal geribildirim sunduğunu itiraf etmeliyiz. Ayrıca, kapasitif ve dirençli dokunmatik ekranlar, “dokunma” ve “basma” arasındaki ayrımı da sunmuştur. Ve evrensel olarak nefret edildi.

blackberry-9500-storm2

RIM bir tablet yayınladı, BlackBerry Playbook. Son zamanlarda şirket tarafından satın alınan QNX tabanlı bir işletim sistemi çalıştı. QNX normal olarak gömülü yazılımı, ör. Bir otomobilin bilgi-eğlence sistemi (daha sonra Harman, baş birimlerinin en büyük yapımcılarından biri tarafından satın alındı).

iOS ve Android Uygulamarı Karşısında Oldukça Başarısızdı

Bu platform hiçbir yere gitmedi, ancak bir sorunla karşılaştı: iOS ve Android ile karşılaştırıldığında, klasik BlackBerry OS’nin J2ME uygulamaları oldukça kötüydü (çok az ve çok uzak değil). Bunu düzeltmek için, Playbook Android uygulamalarını çalıştırabilir (uyumluluk biraz iffy olsa da).

blackberry-playbook

RIM mücadele ediyordu, herkes büyük bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu görebiliyordu. Bu, şirketin adını resmi olarak BlackBerry’ye çevirdiğinde ve BlackBerry 10 işletim sistemini tanıttığında 2013’te geldi. Yine QNX’e dayanıyordu, ancak uygulama çerçevesi olarak Adobe AIR’den Qt’ye geçiş yaptı. Ve bir kez daha, Android uygulamalarını destekledi.

Yeni işletim sistemi iki telefona eklendi – tüm dokunmatik ekranlı BlackBerry Z10 ve dokunmatik ekran + klavye BlackBerry Q10. Fiziksel tuşlar olmadan Z10, öğrendikten sonra etkili olan bir jest navigasyonunu denedi, ancak jestler keşfedilebilirlikten yoksun ve oldukça fazla bir öğrenme eğrisi vardı.

Q10, klavye kısayolları ve Anında Eylemler (uygulamalar başlatmanıza ve arama arabirimi aracılığıyla diğer görevleri gerçekleştirmenize olanak tanıyan) sunmuştur. Klavye, Bold serisine benzer olsa da, optik bir trackpad içermiyordu (track ball da yok).

Oddball BlackBerry Passport da bu çağdan. Genişti, 90.3mm’de orijinal BlackBerrys’ten bile daha genişti. Bir trackpad de yoktu, bunun yerine QWERTY klavyenin tamamı touch-enableddi, böylece hareket jestleri için kullanabilirsiniz.

blackberry-z10-ofic blackberry-q10 blackberry-passport-1

Sonra Blackberry 10 OS ve Android uygulama desteğinin hibrit çözümünü bırakan BlackBerry Priv geldi – bu saf Android (tabii ki bir BB başlatıcısı ile). Bir kaydırıcıydı, ama önce Torch’un aksine, hem büyük bir AMOLED ekran hem de dokunmaya duyarlı bir klavye sundu.

blackberry-priv

Priv çekiş gücü kazanamadı ve BlackBerry klasik QWERTY çubuğuna dönmeden önce tüm dokunmatik telefonları tekrar denedi. Şirket artık telefonları kendisi üretmiyor, bunun yerine bu sorumluluğu (alcatel telefonlarından bildiğiniz) TCL’ye devretti.

Artık Hedef Kurumsal Müşteriler

Form faktörü dışında, başka bir şey döndü – kurumsal müşterilere odaklanma. Keyone ve KEY2’nin fiyatları modern tüketicilerden korkuyordu, hatta bir donanım klavyesine sahip olmaktan da endişe ediyorlar. KEY2 LE (geçen hafta açıklandı), fiyatı daha lezzetli seviyelere getirmeye çalışıyor, ancak bunun nasıl gerçekleştiğini görmeye devam ediyor.

Bugün BlackBerry çoğunlukla kurumsal hizmetler sunmaktadır – diğerlerinin şirket dünyası için hizmet oluşturabileceği güvenli ve güvenilir bir platform sağlar. BlackBerry’de yazılan bir iş takımındaki bir kişinin ikonik görüntüsü zaten hafızada kayboluyor.

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir