Koronavirüs Nedeniyle Akıllı Telefon Pazarı %10.6 Küçülebilir

Market araştırmaları şirketi IDC’nin yayınladığı son raporuna bakılırsa 2020 yılının ilk yarısı Koronavirüs salgını nedenli akıllı telefon pazarında toplam %10.6’lık bir düşüş olacak.

koronavirus-1

International Data Corporation (IDC) market araştırmaları şirketi 2020 yılında etkisini gösteren Koronavirüs nedeniyle akıllı telefon pazarında olumsuz etkiler oluşacağını belirten bir rapor yayınladı. Anlaşılana göre Koronavirüs salgın hastalığı bu yıl akıllı telefon sektörü üzerinde etkisini her an hissettirecek gibi duruyor.

Market araştırmaları şirketi IDC’nin yayınladığı rapora bakılacak olunursa, 2020 yılında ilk yarıda yapılacak olan akıllı telefon sevkiyatlarının %10.6 civarında bir düşüşe uğrayacak. Duruma daha genel bakıldığında, Koronavirüs salgınının bu yıl küresel gönderilerde %2.3’lük bir düşüşe sebep olması düşünülüyor. Tabi geniş alanlara yayılıp ciddi boyutlara ulaşan bu salgın öncesi yapılmış olan değerlendirmelerde akıllı telefon pazarında bir yükseliş bekleniyordu. International Data Corporation (IDC) market araştırma şirketi ise maalesef yeni bir değerlendirme yapıldığını bizlere belirtiyor.

Çin’deki fabrikaların Koronavirüs salgını sebebiyle kısa bir süre kapatılması ve aynı zamanda lojistik kesintiler akıllı telefon üreticilerine büyük sorunlar açtı. Yılın ilk yarısı taleplerdeki daralma fazlasıyla hissedilecek faaliyetlerin normalleşmesi 2020 yılının üçüncü çeyreğini bulacak gibi duruyor. Önümüzdeki sene ise 5G telefonlara olan rağbetin artması ile akıllı telefon pazarınında yıllık bazda %6’lık bir büyüme yaşanacağı ön görülüyor.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizim ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir