Koronavirüsü Etkisiz Hale Getiren Antikorların İzolasyonu Yapıldı!

Koronavirüsü etkisiz hale getirdiği düşünülen antikorların izolasyonu yapıldı.

ABD’li bilim insanları, koronavirüs hastalarından alınan ve virüsü etkisiz kılan antikorları izole etti. Antikorların izolasyonu yapıldı.

Koronavirüs salgın hastalığını ağır geçiren 5 hastadan alınıp izolasyonu yapılan 61 antikorun içinden 19’unun laboratuvar ortamında koronavirüs pandemisini etkisiz hale getirme yetkinliğine sahip olduğu ve içlerinden 9 tanesinin bu alanda çok güçlü bir potansiyele sahip oldukları anlaşıldı.

koronavirüs-antikor-2

Keşfedilen bu antikorların, ilaç şirketleri tarafından koronavirüs enfeksiyonun erken safhalarında hastaların tedavi sürecinde ve enfeksiyonu önlemek amacı ile büyük bir miktarda üretilebileceği açıklandı.

Ekibin lideri David Ho, “Artık şimdiye kadar bulunan antikorlarla kıyaslandığında daha etkili ve çeşitli antikor birikimine sahibiz. Tedavilere dönüştürülmeye hazırlar” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir