Koronavirüsün Yeni ve Tehlikeli Bir Özelliği Ortaya Çıktı!

Yapılan araştırmalar sonucu koronavirüsün tehlikeli bir özelliği ortaya çıktı.

Sri Lankalı doktorlar, koronavirüs salgın hastalığının endokrin sisteminde bozukluklara sebep olan tehlikeli bir özeliğini tespit etti.

Aktarılanlara göre, Sri Lanka Ulusal Hastenesi doktorları, bundan 17 sene öncesinde SARS salgın hastalığına yakalanan hastaların sağlık durumunu incelemeye aldı. Bu virüs yüzde 80 oranında koronavirüs ile benzerlik gösteriyor. Bu salgına yakalanan birçok hastada, iyileştikten sonra yorgunluk biçiminde tezahür eden post-viral sendromunun geliştiği meydana çıktı.

Bilim insanları, yaşanan bu olayın sebebinin adrenalin fonksiyon bozukluğundan kaynaklandığını düşünülüyor. Meydana çıkan bu bozukluk vücudun yeteri kadar kortizol üretmesini engelliyor. Sonuç olarak ise insan kendini yorgun hissediyor.

koronavirüs-tehlikeli-2

Yaşanan bu değişikliğe, adrenal bezleri kontrol eden hipofiz sisteminin bozulması sebep olabilir. Bunlara ek olarak hastaların bir yıl içerisinde tam olarak iyileştikleri kaydedildi.

Dr. Noel Pratheepan Somasundaram, “Bu, virüsün hormon üreten hücrelere sızmasına ve hormonal sistemde bozukluğa neden olmasına izin veriyor”  ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir