Pfizer ve BioNTech Ortak Koronavirüs Aşısı Mutasyona Karşı İşe Yarıyor

İngiltere ve Güney Afrikalı yetkililer Noel’den birkaç hafta önce yeni koronavirüs mutasyonlarının kendi ülkelerini kasıp kavurduğunu doğruladı. Birleşik Krallık başbakanı Noel’i iptal etti. Son yumuşak kısıtlamalardan daha sıkı önlemler açıkladı. B.1.1.7 türünün atalarından daha ölümcül olmasa da oldukça bulaşıcı olduğunu söyledi. Güney Afrika’daki 501.V2 suşu da bölgede baskın hale geliyordu. Bazı sağlık yetkilileri genç insanlarda daha şiddetli COVID-19 vakaları gözlemlediklerini söyledi. Herhangi bir aşının -Pfizer ve BioNTech ortak aşısı da müdahil olmak üzere- dirençli olup olunmadığı da henüz bilinmiyordu.

Aynı zamanda yetkililer, halihazırda birkaç pazarda piyasaya sürülen mevcut aşıların B.1.1.7 aleyhine çalışacağını beklediklerini söylediler. Takip eden haftalarda, 501.V2’nin antikor ilaçlarından ve aşılardan kaçabileceğini düşünerek, uzmanlar Güney Afrika türünden daha endişeli olduklarını açıkladı.

Batı pazarlarında Faz 3 denemelerini bitiren ilk aşı ortaklığı olan Pfizer ve BioNTech, ilacın hem İngiliz hem de Afrika suşlarında bulunan önemli bir mutasyona karşı etkili olduğunu gösteren bir çalışma yayınladı. Bu, aşının, iki mutasyondan birinin enfeksiyonunu takiben şiddetli COVID-19’u da bloke edeceğinin erken bir göstergesi. Ancak daha fazla araştırma gerekecek.

teknobuk-pfizer-biontech-mutasyona-karsi-sf-ici-1-1024x575

Pfizer ve BioNTech Tarafından Yapılan Aşı Deneyleri

Pfizer ve BioNTech, B.1.1.7 ve 501’in anahtar mutasyonlarından birini kopyalamak için laboratuvarda oluşturulan bir koronavirüs sürümüne karşı Faz 3 denemesinden 20 katılımcıdan toplanan antikorları test etmek için Texas Üniversitesi Tıp Şubesi (UTMB) ile ortaklık kurdu. 501.V2 suşlarının ortak noktası: N501Y mutasyonu. Her iki suş da, başak proteini ile ilgili mutasyonlar dahil olmak üzere çeşitli genetik değişiklikler gösterir. Başak proteini, virüsün dışında bulunur ve hücreleri enfekte etmek için kullanılır. İster COVID-19 enfeksiyonundan sonra oluşturulsun, ister intravenöz olarak uygulansın, ister aşılardan edinilsin, antikorlar başak proteinini hedefleyecektir.

Pfizer ve BioNTech bir basın bülteninde , N501Y mutasyonunun, spike proteininin reseptör bağlanma bölgesinde yer aldığını ve spike’ın reseptörlere daha sıkı bağlanmasına izin verdiğini açıkladı . Bilim adamları, UTMB laboratuvarında N501Y mutasyonu ile bir koronavirüs versiyonu oluşturdular. Daha sonra 20 hastadan alınan serumları buna karşı kullandılar:

Bu deneyde test edilen virüs, Birleşik Krallık veya Güney Afrika’da hızla yayılan suşlarda bulunan başak mutasyonlarının tam setini içermese de, Pfizer-BioNTech aşısı ile ortaya çıkan insan serası ile N501Y mutasyonu ile virüsün nötralizasyonu, sars-CoV-2 suşlarının dolaşımında bulunan diğer mutasyonlarla birlikte sivri uçlar taşıyan 15 psödovirüsten oluşan bir panelin korunmuş nötralizasyonu ile tutarlıdır. Bu, ortaya çıkan İngiltere ve Güney Afrika varyantlarında bulunan anahtar N501Y mutasyonunun, Pfizer-BioNTech aşısının indüklediği bağışıklık tepkilerine karşı direnç yaratmadığını gösterir.

İki şirket, erken bulguların cesaret verici olduğunu söylüyor. Ancak aşının yeni türlere karşı etkinliğini izlemek için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu da söylemekteler. Duyuruda, “Virüs, COVID-19’a karşı koruma sağlamaya devam etmek için aşı güncellemesinin gerekli olacağı şekilde mutasyona uğrarsa, BioNTech’in tescilli mRNA aşı platformunun esnekliğinin, aşıda bir ayarlamayı mümkün kılmak için çok uygun olduğuna inanıyoruz” deniyor.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, İngiltere’deki mutasyonla ilgili daha önce yaptığı açıklamalarda, şirketin aşıyı yeni bir türe uyarlaması için altı haftaya ihtiyaç duyacağını söyledi.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir