Rus Uzay Bilimcisi Mars’ı Kolonileştirmeye Dair İlk Adımların Yakında Atılabileceğini Söyledi

Rus Uzay Bilimcisi olan Maksim Littvak Mars’ı kolonileştirmekle alakalı ilk adımların yakın bir zamanda atılabileceğini söyledi, fakat Mars’ı insanlar için uygun bir hale getirmenin çok uzun yıllar alacağını belirtti.

Maksim Litvak yaptığı açıklamada, “Muhtemelen insanlar Mars’ı kolonileştirmeye yönelik ilk adımları çok yakında atar. Kızıl Gezegen’i kendimize uygun hale getirmek ise çok uzak geleceğe ait bir mesele. Mevcut teknolojilerle bunun yapılması mümkün değil, dolayısıyla bu konuda şimdi ancak hayal kurulabilir” ifadelerini kullandı.

Litvak yaptığı açıklamada,  “Bizim ‘beşiğimizin’ ötesinde ne kadar yaşayıp gelişebileceğimizi, insanlığın bilinmeyenler de dahil olmak üzere tüm koşullara uyum sağlayıp sağlayamayacağını, ne derece mobil olabileceğimizi anlamak çok önemli” ifadelerine de yer verdi.

Litvak farklı bir gezegende yaşamak için araştırmaların Ay’da yapılması gerektiğini söyledi ve konuşmasına şöyle devam etti: “Rus Ay programının tacı, yüzeyde sürekli faal kalan bir üs olacak. Ara etaplarda ise bunun için tüm koşulları oluşturmamız için otomatik istasyonlar ve robotlar ile çok iyi bir çalışma yapmalıyız.”

ay-mars

Rus uzay bilimcisi Marsim Litvak, Ay’da hidrojen ve oksijen, ay toprağından yapı malzemeleri üretmek amaçlı olarak çeşitli teknolojilerin geliştirildiğini söyledi. Aynı zamanda bunun Ay yüzeyinde ve uzay araçlarında test edilmesinin şuan tartışıldığını vurguladı. Litvak ayrıca Ay’ın kutup kısımlarının çok fazla su ve maden rezervleri içerebileceği için ilgi odağı olduğunu açıklamalarına ekledi.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir