Savunma Sanayinde Faaliyet Gösterecek Yapay Zekalı Robotimler Geliyor

Türk savunma sanayisinin yürüttüğü Robotim Projesi ile insansız kara (İKA) ve hava (İHA) araçlarının etkinliği geliştirilen teknolojilerle arttırılacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı kordinasyonunda, yapay zeka ve robotik alanında faaliyet gösteren firma, kurum ve kuruluşların katılımı ile, belirlenmiş olan teknolojilerde teknik ve taktik ihtiyaçların karşılanabilmesine yönelik olan çalışmalar yürütülmekte.

robotim-2

Söz konusu olan bu alanlarda yetkinliğe sahip ola firmaların oluşturmuş olduğu konsorsiyumla ocak ayında “Robotim-İşbirlikçi Robotlar (insansız hava ve kara araçları) ile Otonom Keşif, Güdüm ve Seyrüsefer Ar-Ge Projesi” sözleşmesi imzalandı.

Gerçekleştirilecek olan bu proje kapsamında, insansız sistemlere yeni teknolojiler eklenerek gelecekteki harekat ortamına hazırlanacak. Hayata geçirilecek olan Robotim Projesi’yle, yapay zeka destekli İHA ve İKA’ların sürü şeklinde, GPS’siz bir şekilde ortamda ve tam otonom şekilde görev icra edebileceği bir sistem oluşturulacak.

Kara ve hava araçların kendilerine özel operasyonel avantajları en verimli olacak şekilde kullanılabilecek. Sürü kendi içinde keşif ve gözetleme görevleri için sürü içerisinde iş paylaşımı yapacak. Farklı sensör verilerinin birleştirilmesi ile ortak taktik ve davranış algoritmaları geliştirilmiş olacak.

Geliştirilecek olan proje ile, dağıtık yapay zeka destekli sürü algoritmalarının geliştirilmesi, yapay zeka destekli nesne ve dost-düşman unsur tespiti, sürü haberleşmesi altyapısı hazırlanması gibi sürü yeteneklerinin kazanılması hedeflenmekte.

İHA’ların ise hareket eden İKA’lara iniş sağlayabilmesi ve otonom şarj edilerek görevini sürdürmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda eş zamanlı olan konumlandırma ve haritalandırma ile kapalı ortamlarda bile GPS’e ihtiyaç duymadan seyrüsefer ve güdüm yeteneği sağlanacak. Bunlara ek İHA ve İKA’ların birlikte kullanımı ve yapay zeka destekli iş paylaşımı ile operasyonel kabiliyetlerinin üst düzeye çıkarılması amaçlanıyor.

Robotim Projesi’nde Polonom-SelviTech iş ortaklığı ana yüklenici olarak yer almakta. TÜBİTAK BİLGEM, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi alt yüklenici olarak yer almakta.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir