Araştırmacılar El Hareketlerini Algılayabilen Bir Cihaz Geliştirdi

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir kişinin yapmayı planladığı el hareketlerini tanımak için giyilebilir sensörler ve yapay zeka yazılımı kullanan bir cihaz geliştirdi. Sensörler ve yapay zeka, bir kişinin yapmak istediği el hareketini ön koldaki elektrik sinyali modellerine göre belirleyebilir. Araştırmacılar, cihazın iyileştirilmiş protez kontrolü ve elektronik cihazlarla etkileşimin yolunu açtığını söylüyor.

Cihaz, klavye kullanmadan veya denetleyici olmadan oyun oynamadan bilgisayarları kontrol etme konusunda yeni bir çağ başlatabilecek etkilere sahip. Sistem ayrıca otomobillerin içindeki direksiyonları değiştirme potansiyeline de sahiptir. Daha olası bir kullanım, ampütelerin protez cihazlarını kontrol etmesini veya elektronik cihazlarla etkileşime girmesini sağlamaktır.

Kaliforniya Üniversitesi doktora öğrencisi Ali Moin, el hareketlerini okumanın insan-bilgisayar etkileşimini geliştirmenin bir yolu olduğunu söylüyor. İnsan-bilgisayar etkileşimi, kameralar ve bilgisayar görüşü kullanılarak iyileştirilebilir ancak Moin, ekibinin geliştirdiği sistemin aynı zamanda bireyin gizliliğini de sağladığını söylüyor. Ekip, ön koldaki 64 noktadan elektrik sinyallerini okuyabilen esnek bir kol bandı oluşturdu.

Sinyaller, ön koldan toplanan sinyalleri belirli el hareketleriyle ilişkilendirebilen bir yapay zeka algoritması ile programlanmış bir elektrik çipine beslenir. Araştırmacılar, algoritmaya başparmak yukarı, yumruk ve düz el dahil 21 ayrı el hareketini tanımayı öğrettiler.

Araştırmacılar önce algoritmaya koldaki elektrik sinyallerinin el hareketlerine nasıl karşılık geldiğini öğretmek zorunda kaldı. Bu, kullanıcıların tek tek el hareketlerini yaparken manşeti takmasını gerektiriyordu. Cihaz, kendisini yeni bilgilerle güncelleyebilen hiper boyutlu bir hesaplama algoritması adı verilen bir tür gelişmiş yapay zeka kullanıyor.

Bu özellik, yapay zekanın yeni bilgileri modeline dahil etmesine olanak tanıyarak, kullanıcının kolu terlese veya kolu başın üstünde olsa bile el hareketlerini doğru bir şekilde tahmin etmesine olanak tanır. Cihaz henüz ticari bir ürün olmaya hazır değil ancak araştırmacılar bunun birkaç ince ayar ile olabileceğine inanıyor.

“Araştırmacılar El Hareketlerini Algılayabilen Bir Cihaz Geliştirdi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir