Şimdiye Kadarki COVID-19 Mutasyonları Hakkında Bilinen Her Şey

Virüsün potansiyel olarak çok daha bulaşıcı versiyonları olan Sars-CoV-2’nin iki yeni varyantı, İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıktı. Bu koronavirüs mutasyonları insanlarda endişelere yol açtı. İşte bu mutasyona uğramış COVID-19 varyantları hakkında bildiklerimiz ve bilmediklerimiz.

COVID-19 Mutasyonu Nedir?

Tüm virüsler, ortamlarına uyum sağlamak için çoğaldığında mutasyona uğrar.

Bilim adamları, 2019’un sonlarında Çin’de ortaya çıktığından beri, COVID-19’a neden olan virüs olan Sars-CoV-2’nin çoklu mutasyonlarını takip ettiler.

Mutasyonların büyük çoğunluğu, ne virüsün virülansını ne de bulaşabilirliğini maddi olarak değiştirmedi.

Bununla birlikte, Imperial College London’a göre Eylül ayında güneydoğu İngiltere’de bir mutasyon – B117 varyantı – ortaya çıktı. Şimdi bu varyant Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Hindistan da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde tespit edildi.

Başka bir varyant olan 501.V2, Ekim ayında Güney Afrika’da tespit edildi. O zamandan beri İngiltere ve Fransa da dahil olmak üzere birçok ülkeye yayıldı.

Her ikisinin de ilk virüse nazaran çok sayıda mutasyonu var. En önemlisi de virüsün insan hücrelerine yapışan ve yayılmasına yardımcı olan kısmı olan başak proteininde.

Spesifik olarak, mutasyona uğramış versiyonlar, virüsün protein zirvesinde yer alan ve insan hücrelerindeki ACE2 reseptörüne daha kolay erişim sağlayan, N501Y olarak bilinen değiştirilmiş bir reseptör bağlanma alanına sahiptir.

Bu, mutasyona uğramış versiyonları diğer türlerden potansiyel olarak daha bulaşıcı hale getirir.

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC), gelişmiş ACE2 bağlanması ile artan bulaşıcılık arasında “net bir ilişki” olmamasına rağmen, “böyle bir ilişkinin var olmasının makul olduğunu” söylüyor.

teknobuk-haber-covid19-dogal-sf-ici-1024x484
Mutasyonlar “spike” yani başak proteinine daha rahat bağlanabiliyorlar.

Mutasyona Uğramış COVID-19 Daha Mı Bulaşıcı?

Gerçekten de, son zamanlarda yapılan birkaç çalışma – henüz hakem tarafından gözden geçirilmemiş – Sars-CoV-2’nin İngiliz varyantının diğer türlerden çok daha fazla bulaşabilir olduğu sonucuna varmıştır.

NERVTAG uzman komitesi, İngiliz hükümetine hastalık kontrolü konusunda tavsiyelerde bulundu. Yeni mutasyonun yüzde 50 ila yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu tahmin ediyorlar.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndaki (LSHTM) bir ekip, % 50-74 aralığına daha fazla bulaşabilirlik koyan uzmanlarla aynı fikirde.

Geçen hafta, Imperial College London’daki araştırmacılar, Ekim ve Aralık ayları arasında İngiltere’de bulunan binlerce Sars-CoV-2 genetik dizisine ilişkin bir çalışmanın sonuçlarını yayınladılar.

Yeni varyantın, mutasyona uğramamış virüsten 0.4 ile 0.7 arasında daha yüksek bir üreme oranı ile “önemli bir aktarım avantajına” sahip olduğunu buldular.

Güney Afrika varyantı üzerine yapılan ön çalışmalar, normal Sars-CoV-2’den daha bulaşıcı olduğu sonucuna varmıştır.

İlk veriler iki yeni versiyonun daha bulaşıcı olduğunu doğruluyor gibi görünse de, uzmanlar dikkatli olmaya çağırdılar.

Fransa’nın sağlık otoritesi Sante Publique France’ın bulaşıcı hastalıklar başkanı Bruno Coignard, AFP’ye verdiği demeçte, İngiliz varyantının yayılmasının “bir dizi faktörden” kaynaklandığını söyledi.

“Bunlar, virüsün özelliklerinin yanı sıra uygulanan önleme ve kontrol önlemleriyle de ilgilidir.” dedi.

teknobuk-alerji-covid-19-haber-sf-ici

Mutasyonlu Virüsler Daha mı Ölümcül?

Şu anda, mutasyona uğramış virüslerin normalden daha güçlü olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok.

Ancak COVID-19 hastalarının küçük ancak tutarlı bir yüzdesinin hastane bakımı gerektirdiği göz önüne alındığında, tek başına artmış bulaşabilirlik çok büyük bir sorun teşkil ediyor.

Coignard, “Artan bulaşıcılık, sonunda çok daha yüksek bir insidans oranına dönüşür. Aynı ölüm oranıyla bile bu, sağlık sistemleri üzerinde önemli bir baskı anlamına gelir” dedi.

LSHTM’de epidemiyolog olan Adam Kucharski, yüzde 50 daha bulaşıcı olan bir virüsün, yüzde 50 daha ölümcül olan bir virüsden “çok daha büyük bir sorun” olacağını söyledi.

Bir Twitter yazısında, üreme (R) oranı 1.1 olan COVID-19 gibi bir hastalığın – ortalama olarak her hastanın 1.1 diğerini enfekte ettiği – ve yüzde 0.8’lik bir ölüm oranının 129 ölüme neden olmasının bekleneceğini açıkladı. Bir ay içinde.

Ölüm oranı yüzde 50 artarsa ​​ölenlerin sayısı 193’e yükselir.

Ancak daha bulaşıcı bir varyantın olduğu vakalardaki üstel büyüme nedeniyle, bulaşma oranı yüzde 50 daha yüksek olan bir hastalık, ölüm oranının 978’e ulaştığını görecektir.

Fransa bilim konseyinde epidemiyolog olan Arnaud Fontanet Pazartesi günü yeni İngiliz varyantının “şu anda son derece endişe verici” olduğunu itiraf etti.

İlk araştırmalar ayrıca İngiliz varyantının gençler arasında önemli ölçüde daha bulaşıcı olduğu sonucuna vardı. Bu da okulları açık tutup tutmama konusunu gündeme getiriyor.

LSHTM çalışması, Kasım ayında Britanya’da görülenlere benzer kilitlenmelerin, “ilkokullar, ortaokullar ve üniversiteler de kapatılmadıkça” yeni varyantın yayılmasını durdurmak için yetersiz olacağı sonucuna vardı.

teknobuk-covid-19-asi-ardindan-pozitif-kapak-1024x768

Aşılar Hâlâ İşe Yarayacak Mı?

Tüm dünyada aşılama kampanyaları devam ediyor. Bu sırada ise yeni mutasyonların halihazırda piyasada bulunan aşıların çoğuna yanıt vermeyeceğinden korkmak için herhangi bir neden var mı?

Sonuçta, Pfizer ve Moderna tarafından geliştirilen mRNA aşıları, bedeni virüsün başak proteinini yeniden üretmesi için kandırıyor.

ECDC, mutasyonların aşı etkinliğini etkileyip etkilemeyeceğini bilmek için çok erken olduğunu söyledi.

Geçen hafta, Amerikan Hastalık Kontrol Merkezlerinden Henry Walke gazetecilere verdiği demeçte, “uzmanlar mevcut aşılarımızın bu türlere karşı etkili olacağına inanıyor” dedi.

Ancak Pazartesi günü, Hesaplamalı Sistem Biyolojisi profesörü ve University College London Genetik Enstitüsü Direktörü Francois Balloux, Güney Afrika varyantının başak protein mutasyonunun “virüsün önceki enfeksiyon veya aşılama tarafından sağlanan bağışıklık korumasını atlamasına yardımcı olduğunu” söyledi.

Aşı geliştiricisi BioNTech Cuma günü yaptığı açıklamada, aşısının, İngiliz varyantıyla benzer bir koronavirüs varyantının nötralize etmede etkili göründüğünü söyledi.

İncelenmemiş bir araştırmada, ABD’deki bilim adamları, iki doz Pfizer / BioNTech aşısı almış 20 kişiden kan örnekleri aldı. Bunları N501Y mutasyonu ile virüs moleküllerine maruz bıraktı.

“Spike (mutasyona uğramış) taşıyan virüse karşı nötrleştirme aktivitesinde hiçbir azalma” bulamadılar.

Ne Yapılması Lazım?

Coignard, yeni viral varyantları tamamen ortadan kaldırmanın imkansız olduğunu söylemekte. Ancak politika yapıcıların amacının bunların yayılmasında “maksimum gecikme” sağlaması gerektiğini de söylüyor.

ECDC, şu anda yeni mutasyonlardan etkilenmeyen ülkelerde, “yayılmayı geciktirme çabalarının pandeminin erken evresinde yapılanları yansıtması gerektiğini” söylüyor.

Bunlar arasında yeni gelenlerin testleri ve karantinaya alınması, temas takibi ve sınırlı seyahat yer alıyor.

Şans eseri, bazı mevcut PCR testleri İngiliz varyantını tespit edebilir.

Fontanet bu yüzden yaygın testler yoluyla “aşırı agresif gözetimi” savundu.

Dr.Walke “Maskeler takarak, birlikte yaşamadığımız insanlardan en az altı metre uzakta kalarak, kalabalıklardan kaçınarak, kapalı alanları havalandırarak ve ellerimizi yıkayarak COVID-19 salgınının yayılmasını yavaşlatmak için önleme tedbirlerimizde daha da dikkatli olmamız gerekiyor. “dedi.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir