Spotify, Kişiselleştirilmiş Reklamlar Göstermek İçin Sizi Dinliyor Olabilir

Spotify, kısa süre önce kullanıcıların müzik açma, durdurma ve geçme gibi sesli komutları kullanabileceği yeni sesli asistan özelliğini duyurdu. Bu özellik, tamamen ücretsiz bir şekilde Spotify kullanıcıları tarafından kullanılabilmektedir. Aynı zamanda özelliği kullanmak için “Hey Spotify” diye seslenmeniz yeterli olacaktır. Ancak Spotify, bu özellikle birlikte kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek için sizi dinliyor olabilir.

Müzik uygulamasındaki sesli asistanı aktif ettiğiniz zaman uygulama sizin ses verilerinizi toplamaya başlayacaktır. Bununla birlikte Spotify’ın resmi yasal belgelerinde de ses kayıtları ve dökümlerinin şirket tarafından toplanabildiği yer almaktadır. Aynı zamanda Spotify’ın bu ses verilerini reklam hedefleme amacıyla kullanacağı da belirtilmektedir.

Bunlara ek olarak yine yasal belgelerde Spotify’ın bu verileri başka şekillerde kullanabileceği ve paylaşabileceği de yer alıyor. Kısacası “Hey Spotify” özelliği ile birlikte uygulama sizin söylediklerinizi dinliyor. Bu verileri analiz ediyor ve sizi özel olarak belirlenmiş reklamları karşınıza çıkarıyor. Bununla birlikte birtakım diğer uygulamalar ve şirketler de zaten bu durumu halihazırda gerçekleştirmektedir.

Hey-Spotify-1024x576

Spotify’ın bu özelliğinin otomatik olarak açılmadığını belirtelim. Yani uygulama içerisindeki sesli asistanı kullanmak için ayarlar üzerinden bunu manuel olarak aktif etmeniz gerekmektedir. Bunun için uygulama ayarlarına girin. Ardından “Sesli Etkileşimler” seçeneğine dokunarak buradaki “Hey Spotify” özelliği aktif edin. Aynı zamanda bu özelliği kapatmak için de aynı yolu izlemeniz gerekmektedir.

Bu tür bir işlevsellik ve kullanıcı verilerinin kullanımı Spotify’a özgü değildir. Sizi reklamlarla hedeflemek için sesinizin ve sesinizin transkripsiyonlarının kullanılmasını istemiyorsanız bunu kapatabilirsiniz. Bununla birlikte Spotify, yakın zamanda web ve masaüstü uygulamalarında büyük bir güncelleme yayınladı. Bu güncellemeyle arayüzde iyileştirmeler sundu.

“Spotify, Kişiselleştirilmiş Reklamlar Göstermek İçin Sizi Dinliyor Olabilir” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir