Tor Project Android İçin Resmi Mobil Tarayıcısını Sundu

Anonim Tor tarayıcısının arkasındaki grup olan Tor Project, Android için kendi anonim tarayıcısının bir alfa sürümünü yayınladı.

Bu sürümün ardından, Android için uzun süredir devam eden Tor Project onaylı tarama uygulaması olan Orfox, 2019’da sonlanacağını bildirdi. Her iki uygulamayı da çalıştırmak için kullanıcıların Tor Project proxy uygulamasını (Orbot) da indirmeleri gerekiyor.

Tor Project’in anonim tarayıcısı, bir kullanıcının verilerini internet aktivitesini anonim hale getirmek için dağıtan bir merkezi olmayan aktarım sistemi kullanır. Bu, reklamların, konum izleyicilerinin ve hatta devlet gözetiminin webdeki izlerinizi takip etmesini neredeyse imkansız hale getirir. Tor, genellikle karanlık web üzerindeki yasadışı uyuşturucu veya silah satışlarıyla ilişkilendirilirken, tarayıcı aynı zamanda politik muhalifler, gazeteciler ve anonimliğini korumak isteyen tarayıcılardır.

Bu sürüm, Tor Project’in Firefox’un 2017 Quantum tarayıcı yapısına dayanarak Tor Browser 8.0’ı kullanıma sunmasından birkaç gün sonra gerçekleşti. Başlıca güncellemeler arasında, yeni bir gelişmiş kullanıcı, artan dil desteği ve kullanıcıların sitelere erişimlerinin yasaklandığı ülkelerde tarayıcıya erişebilmelerini sağlayan gelişmiş köprüleme yöntemleri bulunmaktadır.

Hizmet, anonim göz atmanın geçerli altın standardı olarak kabul edilirken, hala güvenlik açıkları var. Federal müfettişler, tarayıcıdaki güvenlik açıkları aracılığıyla kullanıcılara erişim sağlayabilir ve bunları tanıtabilir. Firefox Quantum’un Tor 8.0 için ne kadar güvenli olacağını görmeye devam edeceksin, ancak kullanıcılar her ne olursa olsun Tor’un kendi anonimliklerini korumaya yönelik yönergelerini takip etmekte akıllıca olacaklar.

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir