Türkiye’den 196 Bilim İnsanı En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Dünyadaki en etkili bilim insanları listesinde Türkiye’den tam 196 bilim insanı var.

Aralarında ABD ve Hollandalı bilim insanlarının olduğu bir ekip tarafından, bilimsel makalelerinin sayısı atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenler ile oluşturulan kompozit indikator bilimsel etki endeksini kullanarak 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalından oluşturulan en etkili bilim insanları listesinde, Türkiye’den 196 bilim insanı var.

Yayımlanan listede, Koç Üniversitesi tam 16 bilim insanı ile Türkiye’de ilk sırada. Koç Üniversitesini 12 bilim insanı ile İstanbul Teknik Üniversitesi ardından 10’ar bilim insanı ile Hacettepe ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi takip etti.

İlk 10 içerisinde yer alan diğer üniversiteler ise sırasıyla şöyle: İstanbul Üniversitesi’nden 9, Fırat Üniversitesi’nden 8, Bilkent ve Erciyes üniversitelerinden 7’şer, Dokuz Eylül ve Gazi üniversitelerinden 6’şar isim.

Ana bilim dallarına göre sıralamada Türkiye’den kimya dalından 37 kişi, klinik tıptan 30 kişi Etkinleştirici ve Stratejik Teknolojiler ile Mühendislik de 28’er bilim insanı ilk üç sırada yer aldı.

bilim-insanı-2

Ana Dallara Göre Yapılan Sıralamada Türkiye’de İlk Sırada Yer Alan Bilim İnsanları

Kimya, Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Tüzen. Klinik Tıp, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özcan Erel. Etkinleştirici ve Stratejik Teknolojiler, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zümriye Aksu. Mühendislik, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Türkyılmazoğlu. Fizik ve Astronomi, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ekmel Özbay. İletişim ve Bilgi Teknolojileri, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sabri Arık. Tarım, Balıkçılık ve Ormancılık, Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Çakmak. Yer ve Çevre Bilimleri, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Celâl Şengör. Biyomedikal Araştırma, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu. Ekonomi ve İşletme, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Kozak. Yapı ve Tasarım, Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. İlker Bekir Topçu. Biyoloji, Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu. Psikoloji ve Bilişsel Bilimler, Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı. Sosyal Bilimler, Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ziya Öniş.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir