Xiaomi, Şubat 2021’de Dünyanın En Büyük Çinli Akıllı Telefon Markasıydı

Huawei, ABD kısıtlamalarında sonra küresel pazardaki payını önemli ölçüde kaybetti. Bunun farkında olan diğer Çinli akıllı telefon üreticileri de buradaki boşluğu doldurmak için ellerinden geleni yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar. Bu doğrultuda OPPO, Ocak 2021’de Çin’deki en büyük akıllı telefon markası oldu. Şimdi ise Counterpoint firması yeni bir rapor yayınladı. Bu rapora göre Şubat 2021’de ise dünyanın en büyük Çinli akıllı telefon markası Xiaomi oldu.

Counterpoint Research’e göre, Xiaomi’nin dünya çapındaki pazar payı Şubat ayında %13 seviyesine ulaştı. Bu başarı, şirketi küresel olarak en büyük Çin merkezli akıllı telefon markası haline getirdi. Aynı zamanda dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon markası unvanını almasına da katkıda bulundu. Bununla birlikte küresel sıralamanın ilk iki sırasında Samsung ve Apple yer almaktadır. Bu firmaların pazar payları ise sırasıyla %20 ve %17 şeklindedir.

xiaomi-mi-logo-1024x640

Buna ek olarak bir zamanlar listenin ilk üç sırasında yer alan Huawei’nin küresel pazar payı %4’e düştü. Yine diğer markaların pazar payı verileri de Counterpoint’in araştırma raporunda yer almaktadır. Ayrıca Xiaomi’nin bu başarısı birkaç gün önce Strategy Analytics tarafından da rapor edilmişti. Bununla birlikte bu raporlara göre Xiaomi, 2021’nin geri kalanında da küresel pazarda üçüncü sırada kalmaya devam edecek.

Xiaomi her zaman uygun fiyatlı telefonlar ile tanınmıştır. Ancak Huawei yasağından bu yana şirket, en yüksek tekliflerini yavaş yavaş Çin’in dışına taşıyor. Şu anda şirket, Huawei’nin bir zamanlar kalesinin olduğu Avrupa’da neredeyse tüm yüksek kaliteli telefonlarını satıyor. Ayrıca bu yüksek fiyatlı amiral gemisi modellerini alım gücünün düşük olduğu pazarlara da yavaş yavaş sokmaya hazırlanıyor.

“Xiaomi, Şubat 2021’de Dünyanın En Büyük Çinli Akıllı Telefon Markasıydı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir