Yeni Bir Plazma İtici, Uzay Yolculuğunu Hızlandırabilir

Princeton Plazma Fiziği Laboratuvarı araştırmacısı, gelecekte uzayı keşfetmemize yardımcı olabilecek yeni bir tür itici geliştirdi. Yeni itici, plazma parçacıklarının uzay aracını ileri doğru iten bir roketin arkasından fırlamasını sağlıyor. Ayrıca buna neden olmak için ise manyetik alanlar tercih ediliyor. Bununla birlikte plazma, maddenin dördüncü halidir ve elektrikle yüklü bir gazdır.

Kavram, tüm evrende bulunan doğal bir süreç olan manyetik yeniden bağlantı kullanarak parçacıkları hızlandırır. Manyetik yeniden bağlantı, manyetik alan çizgilerinin birleştiği, aniden ayrıldığı ve sonra yeniden birleşerek önemli miktarda enerji ürettiği zamandır. Araştırmacı, konsept üzerinde bir süredir çalıştığını ve orijinal fikrin 2017’de geri geldiğini söyledi.

Bu fikir araştırmacıya yüksek hızlı egzoz parçacıkları arasındaki benzerlikleri düşünerek bir güvertede otururken geldi. Operasyon sırasında tokamak, saniyede yaklaşık 20 kilometre hızla hareket eden plazmoid adı verilen manyetik kabarcıklar üretir. Araştırmacı, bu durumun kendisine çok itici geldiğini söylüyor.

plazma-itici-2-1024x576

Mevcut plazma iticiler, parçacıkları itmek için elektrik alanları kullanmaktadır. Ayrıca yalnızca düşük özgül hız üretebilirler. Laboratuvardaki bilgisayarlarda birtakım simülasyonlar gerçekleştirildi. Bu simülasyonlar, yeni plazma itici konseptinin, diğerlerinden on kat daha hızlı olan saniyede yüzlerce kilometre hıza sahip egzoz üretebileceğini gösteriyor.

Uzay aracının yolculuğunun başlangıcındaki alçı hızı, dış gezegenleri astronotların ulaşabileceği bir yere getirebilir. Ayrıca bu da uzun mesafeli uzay yolculuğunun daha az zaman almasına katkı sağlar. Yeni itici, itme miktarını artırabilen veya azaltabilen daha yüksek mukavemetli manyetik alanlara sahiptir. Üstelik bu da hızın ince ayarına izin verir. İtici ayrıca hem plazma partiküllerini hem de plazmoitleri fırlatır ve ikincisi itiş gücüne güç katar. Yeni itici ayrıca, itme kuvvetinin göreve uygun hale getirilmesini sağlayan ağır veya hafif atomlardan oluşabilir.

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir