Yeni Zelanda Antarktika’daki Araştırmalarına Virüs Taşımamak İçin Ara Verdi

Yeni Zelanda koronavirüsten kurtulduğunu duyurmasının ardından, bu sefer de salgını taşımamak adına Antartika’daki araştırmalarını askıya aldı.

Yeniz Zelanda’nın Antarktika’da yer alan enstitüsü, koronavirüsü kıtaya bulaştırmamak için önümüzdeki sezon için planı yapılan araştırma projelerin azaltılacağını açıkladı. 36 projeden 23’ü şuanlık askıya alınmış durumda. Sadece gerekli operasyonel aktiviteler ve planlanmış bakım gibi zorunlu projelerin devamlılık göstereceği belirtildi.

antartika-2

Enstitü tarafından yapılan açıklamada, “Koronavirüs gezegeni çevrelerken sadece bir kıta dokunulmamış kaldı ve biz onu bu şekilde tutmaya odaklandık”  ifadeleri kullanıldı.

Kurumun yöneticisi olan Sarah Williamson, “Yeni Zelanda’nın Antarktika bilimsel araştırmalarının kalitesini koruma ve artırma konusunda kararlıyız. Ancak, mevcut koşullar bilimi destekleme yeteneğimizin bu sezon son derece sınırlı olacağını dayatıyor” açıklamasını yaptı.

antartika-1

Yeni Zelanda tarafından alınan bu karar Antarktika Araştırma Merkezi’nede etki etti. Dr. Rob McKay, bunun ‘büyük bir sürpriz’ olmadığı belirtti ve “Bizce kesinlikle doğru karar. Antarktika izole bir çevre. Çok sayıda insanın hasta olduğu tıbbi bir acil durumunuz olursa, bununla mücadele edecek kapasiteniz olmaz. Kısa mesafe ve sınırlı çevrelerde bu, yolcu gemisinde yaşamak gibi” diye konuştu.

Antarktika’daki araştırma sezonu ekim ayında başlıyor ve mart ayına kadar devam ediyor. Öncesinde Avustralya da 2020-2021 araştırma sezonunda kısıtlamaya gideceklerinin haberini vermişti.

“Yeni Zelanda Antarktika’daki Araştırmalarına Virüs Taşımamak İçin Ara Verdi” haberi hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir