Araştırmacılar, Havadan Hayvan DNA’sı Toplanabileceğini Belirtiyor

Londra Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar, çevrede dökülen hayvan DNA’sının havadan toplanabileceğini ilk kez gösterdi. Araştırmacılar, kavram kanıtı çalışmasının çevresel DNA (eDNA) için yeni ekolojik, sağlık ve adli uygulamalar için potansiyel açtığını söylüyorlar. Ayrıca bitkiler ve hayvanlar gibi canlı organizmaların, çevre ile etkileşime girdiklerinde çevredeki ortama DNA saçtığını belirtiyorlar.

eDNA, bilim insanları tarafından farklı ortamlarda bulunan türleri tanımlamak için kullanılan bir araç olmuştur. Toprak ve hava dahil olmak üzere eDNA için kaynak olarak bir dizi çevresel örnek önerilmiştir. Ancak çoğu çalışma eDNA’yı sudan toplamaya odaklanmıştır. En son çalışmada, araştırmacılar eDNA’nın hava örneklerinden toplanıp toplanamayacağını belirlemek üzerine çalıştılar. Aynı zamanda hayvan türlerini tanımlamak için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemeye odaklandılar.

Araştırmacılar, çıplak kör farelerin bulunduğu bir odadan hava örnekleri aldılar. Ayrıca ve hava örneklerindeki DNA dizilerini kontrol etmek için mevcut teknikleri kullandılar. Ekip, airDNA örneklemesinin, hayvanın barınağında ve odanın kendisinde köstebek-sıçan DNA’sını başarıyla tespit ettiğini gösterdi. İlginç bir şekilde, araştırmacılar farklı bir şey de keşfettiler. Bu doğrultuda hava örneklerinde adli uygulamalarda potansiyel bir kullanım olduğunu düşündüren insan DNA’sı buldular.

dna-1-1024x651

Araştırmacılar şu anda teknolojinin potansiyel uygulamalarını hayata geçirmek için NatureMetrics adlı bir şirket de dahil olmak üzere endüstri ortaklarıyla çalışıyor. Araştırmacılar, bunun yaklaşımın ekolojik değerlendirme için kullanılıp kullanılamayacağını görmek için bir girişim olarak başladığını ve çok daha fazlası olduğunu söylüyorlar.

Teknolojinin adli tıp, antropoloji ve tıpta potansiyel uygulamaları olduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte tekniğin COVID-19 gibi havadan bulaşan hastalıkların bulaşmasını daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğini söylüyorlar. Şu anda, sosyal mesafe kuralları fiziğe dayanmaktadır. Aynı zamanda virüs parçacıklarının ne kadar uzağa hareket edebileceğini tahmin ediyor. Buna ek olarak, bilim insanlarının teknikleri havayı örnekleyebilir. Ayrıca yönergeleri desteklemek için gerçek dünya kanıtları toplayabilir.

“Araştırmacılar, Havadan Hayvan DNA’sı Toplanabileceğini Belirtiyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir