Araştırmaya Göre Küçük Çocuklarda Vegan Beslenme Risk Teşkil Ediyor

Finlandiya’da yapılan yeni bir araştırma, özellikle küçük çocuklarda vegan beslenme ile ilişkili potansiyel sağlık sonuçlarını değerlendirdi. Pek çok araştırma, hayvansal ürünler içermeyen bir beslenme düzeninin potansiyel faydalarını ve dezavantajlarını araştırmış olsa da, bunlar yetişkinlere odaklanma eğilimindedir. Bununla birlikte yeni araştırmanın vurguladığı gibi, bu sonuçlar çocuklar için mutlaka doğru tavsiyelere dönüşmeyebilir.

Tüm hayvansal ürünleri dışlayan vegan beslenme diyetleri de dahil olmak üzere bitki temelli diyetler, özellikle diyet kararlarının nedenleri olarak sağlık odağından çevre dostu olmaya kadar her şeyi belirten gençler arasında giderek daha popüler hale geldi. Geçmişteki araştırmalar, vegan diyetlerini bazı büyük sağlık yararlarının yanı sıra, özellikle besin eksiklikleri söz konusu olduğunda birkaç riskle ilişkilendirmiştir.

Küçük Çocuklarda Vegan Beslenme Bazı Riskler İçeriyor

Helsinki Üniversitesi’nden yapılan yeni araştırma, özellikle vegan diyeti ile beslenen küçük çocuklarda bulunabilecek potansiyel eksikliklere baktı. Daha sonrasında ise bunları, düzenli omnivor diyeti yiyen çocuklarda bulunan aynı vitamin seviyeleriyle karşılaştırdı.

Genel olarak, vegan besinler yiyen kişilere iyotun yanı sıra D vitamini ve B12 takviyesi almaları tavsiye ediliyor. Bazı durumlarda çinko, kalsiyum, demir ve B2 takviyesi de gerekli olabiliyor. Çalışma, bu vitamin ve minerallerden vegan besinler ile beslenen küçük çocukların, D vitamini haricinde, omnivor diyetle beslenen çocuklarla aynı seviyelerde olduğunu buldu.

sebzeler-1024x683

Araştırma notlarına göre vegan aileler çocuklarına iyot ve düzenli B12/D vitamini takviyesi sağladılar. Ancak görünüşe göre yetişkinlere dayalı olarak yapılan öneriler küçük çocuklar için etkili olmayabilir. Üstelik bu “önemli ölçüde düşük” D vitamini seviyeleri, takviyelere ve seviyelerin güneşe maruz kalmanın en yüksek olduğu yaz sonunda test edilmesine rağmen ortaya çıktı.

Ayrıca bu araştırma, vegan besinlerle beslenen çocukların A vitamini, HDL ve LDL kolesterolü ve temel amino asit dokosaheksaenoik bakımından daha düşük olduğunu buldu. Bununla birlikte, aynı çocukların “dikkat çekici derecede yüksek” folat seviyelerine sahip olduğu tespit edildi. Küçük çocuklarda vegan beslenmenin etkisini daha iyi anlamak için ek araştırmalar gerekli olsa da, bulgular yetişkinlere odaklanan araştırmanın gençlere göre tahmin edilemeyeceğini gösteriyor.

“Araştırmaya Göre Küçük Çocuklarda Vegan Beslenme Risk Teşkil Ediyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir