İşte Üç Katmanlı Maske Takmanın Önemli Bir Nedeni

Son zamanlarda mutasyonlarla birlikte COVID-19 virüsü daha bulaşıcı hale geldi. Dolayısıyla insanların daha fazla önlem alma ihtiyacı ortaya çıktı. Bilim insanları, özellikle üç katmanlı maskelerin tercih edilmesini önermektedir. Hatta bazıları iki tane maskeyi üst üste takmak gibi önerilerde bulunmaktadır. Peki üç katmanlı maske takmanın gerekliliği nedir? İşte bilim insanları bunu açıkladı.

Kısa süre önce yapılan bir araştırma ile birlikte, üç katmanlı maskelerin daha az katmanlı maskelere kıyasla daha etkili olduğu bulundu. Araştırma ile birlikte bilim insanları bu üç katmanlı tasarımın tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Üç katmanlı maskeler, damlacıklara karşı çok daha etkili bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bulaşma riskini de daha aza indirmektedir.

Üç Katmanlı Maske Takmak Çok Daha İyi Bir Koruma Sağlamaktadır

Çoğu yüz maskesinde tek bir kumaş katmanı bulunur. Ancak bazı maskeler daha yüksek kalitededir ve genellikle iki katman içerir. Bu, genellikle bir filtre yerleştirmek için bir cep ve daha kalın bir dış katman içeren bir iç kumaş parçası şeklinde olur. Birden çok katmanın ardındaki fikir, küçük damlacıklara gözeneklerden geçebilecek parçacıklara karşı daha iyi koruma sağlamasıdır. Tek katmanlı maskelerde bu geçirgenlik çok daha yüksek seviyededir.

Ayrıca bu üç katman, bu küçük damlacıklara karşı ikiye kata kadar daha iyi koruma sağlayabilir. Yeni bir bilimsel çalışma, üç katmanlı maske tercih etmek için başka bir iyi neden buldu. Bununla birlikte bu araştırmaya göre üç katmanlı maskeler, hapşırma ve öksürmeden kaynaklanan türler gibi büyük damlacıklara karşı daha iyi koruma sağlamaktadır.

yuz-maskesi-2-1024x683

Bu büyük damlacıklar özellikle risklidir. . Çünkü daha küçük damlacıklara kıyasla çok daha yüksek viral yükler içerebilirler. Büyük damlacıklar kumaştan geçerken, havada daha uzun süre kalan ve etrafınızdaki insanları enfeksiyon riskine sokan daha küçük damlacıklar halinde atomize olurlar.

Yeni araştırmaya göre üç katmanlı maskeler, bu damlacıkların kumaştan geçmesini ve çevreleyen havaya atomize olmasını önlemede çok daha etkilidir. Bulgular, yüksek hızlı bir zaman atlamalı kamera ve damlacık üretecinin kullanımına dayanmaktadır. Araştırmacılar, üç katmanlı yüz maskelerinin ideal olduğunu belirtiyorlar. Ancak tek ve çift katmanlı maskeleri takmanın hala maske takmamaktan çok daha iyi olduğunu belirtmektedirler.

“İşte Üç Katmanlı Maske Takmanın Önemli Bir Nedeni” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir