Araştırmaya Göre Tamamen Stressiz Bir Hayatın Dezavantajı Var

Stresin hayatınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği, uykusuzluk ve anksiyeteden daha kronik sağlık sorunlarına kadar her şeye neden olabileceği bir sır değil. Genel olarak stressiz bir hayat yaşayanlar, bir refah duygusu bildirirler. Aynı zamanda belirli kronik sağlık koşullarını deneyimleme olasılıkları daha düşüktür. Ancak Penn State’ten yeni bir çalışma, tamamen stressiz yaşamanın büyük bir dezavantajını buldu.

Stres birçok biçimde ortaya çıkar. Aynı zamanda büyük stres etkenleri sağlığınız için pek iyi değildir. Ancak buna rağmen yeni araştırma, günlük olarak küçük stres faktörlerine maruz kalmanın uzun vadede kişinin bilişini korumaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca bulgular, 2.711 çalışma katılımcısından elde edilen verilere dayanmaktadır.

Kısa bir biliş testinden elde edilen verilerin yanı sıra günlük aktivitelerden ruh hali ve kronik rahatsızlıkların fiziksel semptomlarına kadar her şeyle ilgili bilgileri kullanan çalışma, stressiz bir yaşam sürmenin kişinin daha düşük bilişsel işlevi deneyimleme olasılığını artırabileceğini buldu.

stres-2-1024x683

Araştırmaya göre, stressiz bir hayat yaşayan katılımcıların daha iyi ruh hallerine ve daha az kronik sağlık sorununa sahip olma olasılıkları daha yüksek olmasına rağmen, aynı zamanda sekiz yıldan fazla yaşlanmaya eşdeğer daha düşük bilişle bağlantılıydı. Araştırmacılar, stresin zorluklar şeklinde ortaya çıktığını ve bu zorlukların bazı bilişsel faydalar sağlayabileceğini belirtiyor.

Penn State profesörü David M. Almeida bu çalışmayı şöyle açıkladı:

“Stres yaratan unsurları deneyimlemek, bir sorunu çözmeniz için fırsatlar yaratabilir. Örneğin, önemli bir Zoom toplantısından önce aniden bozulan bilgisayarınızı onarmak gibi. Bu nedenle, bu stres faktörlerini yaşamak hoş olmayabilir. Ancak sizi bir sorunu çözmeye zorlayabilir ve bu aslında bilişsel işlevler için iyi olabilir. Özellikle de yaşımız ilerledikçe.”

“Araştırmaya Göre Tamamen Stressiz Bir Hayatın Dezavantajı Var” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir