Bilim insanları Açıkladı: 15 Trilyon Atom Birbirine Bağlandı!

15 trilyon atom birbirine bağlandı!

Bilim insanları, ‘kuantum dolanıklığı’ adındaki fenomeni test etmek için 15 trilyon atomu sıcak gaz karışımı içerisinde birleştirmeyi başardı.

Bir internet sitesinde yer alan habere göre, İspanya’da yer alan Foton Bilimi Enstitüsü’nde (ICFO) görevli araştırmacılar, deney için küçük bir boyuttaki cam tüp içerisinde buharlaştırılmış rubidiyum ile durağan haldeki nitrojeni 177 dereceye kadar ısıttı.

atom-2

Araştırmacılar, tüp içinde ışık-atom etkileşimlerini ölçerek rubidyum gaz bulutlarında kaotik halde dolaşan atomların dönüş ve birbirine bağlanma hallerini gözlemledi.

Bilim insanları sıcak ve kaotik bu karışımın içinde saniyenin binde biri süre içinde, kuantum dolanıklığının gözlenebileceği, atomların çarpışmalar yolu ile birbirine aktarılan dönüşlerinin sıfır toplamalı olduğu makroskopik dönüş halini yaratmayı başardı.

Yapılan bu deneyde, atomların etkileştiği sıcak karışımın içinde, saniyenin binde biri kadar sürede 15 trilyon atom birbiri ile bağ kurdu.

Araştırmaya önderlik eden Çinli araştırmacı Jia Kong, yaptığı açıklamada, “Dolanıklıkla bağlantılı kuantum teknolojileri bugüne kadar yalnızca düşük sıcaklık ortamında uygulanıyordu, soğuk atomik sistemde olduğu gibi. Bu durum dolanıklık hallerinin teknolojiye uyarlanmasını olanaksız kılıyordu. Bu yüzden dolanıklıklığın sıcak ve kaotik ortamda istikrarlı şekilde yaratılıp yaratılamayacağı ilginç bir soruydu. Çalışmamız, dolanıklığın sıcak ve kaotik ortamın tesadüfi müdahaleleri tarafından bozulmadan gerçekleşebildiğini gösterdi” ifadelerini kullandı.

“Bilim insanları Açıkladı: 15 Trilyon Atom Birbirine Bağlandı!” haberi hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir