Bilim İnsanları: Dünya, Eskisine Göre Daha Hızlı Dönüyor

Zaman, insanlar tarafından sabit olarak tanımlanan bir şeydir. Her zaman bir gün 24 saat sürer ve herkes bunu kabul eder. Ancak herkesin zamanı sabit görmesine rağmen günlerin uzunluğu bazen biraz değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse her dört yılda bir Şubat ayının bir gün daha uzun olmasını gösterebiliriz. Bilim insanları son zamanlarda çok ilginç bir şey duyurdular. Dünya eskisine göre daha hızlı döndüğü için günler ortalama olarak kısalmaya başladı.

Gezegenin daha hızlı dönüşü, takvimlerin yolunda gitmesi için ayarlamalar gerektirebilir. Bilim insanları, daha hızlı dönüşün gezegeni hiçbir şekilde tehlikeye atmadığına işaret ediyor. Artan dönüşün nedeni çok iyi anlaşılmıştır ve onu etkileyen şeyler arasında ay yerçekimi, kar yağışı seviyeleri ve dağ erozyonu bulunur. Son birkaç on yılda, atomik saatlerin hassasiyeti, bilim insanlarının zaman ölçümünde daha doğru ayarlamalar yapmasına izin verdi.

Saatlerin artık yılın dışında doğru zamanlamada tutulması için geçmişte artık saniyeler eklenmiştir. İlginç bir şekilde, bilim insanları zamanı yüksek doğrulukla ölçmeye başladığından beri, günlerin uzunluğu bir milisaniyenin bir kısmı kadar biraz daha uzun olma eğiliminde. Bu eğilim şimdi ise tam tersine dönmüş durumda.

dunya-2

Araştırmacılar, 19 Temmuz’un standardın 1.4602 milisaniye altında oldukça kısa bir gün olduğuna işaret ediyor. 19 Temmuz’dan önce, en kısa gün için bir önceki rekor 2005’te yapılmıştı ancak 2020’de bu rekor 28 katını aşmıştı.

Dünyanın dönüşünün hızlanmasıyla birlikte araştırmacılar, saatleri senkronize tutmak için önümüzdeki birkaç yıl içinde negatif bir sıçrama eklememiz gerekebileceğini söylüyor. Bu, ikinci eklenen ilk negatif sıçrama olacaktır. Bazı bilim insanları, dünyanın artan dönüşünün küresel ısınmanın bir sonucu olabileceğine inanıyor. Ancak bu durumun bizlerin yaşamında çok da bir etkisinin olmadığını belirtelim. Çünkü bu değişik, çok küçük sayılarla ifade ediliyor.

“Bilim İnsanları: Dünya, Eskisine Göre Daha Hızlı Dönüyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir