Bilmeniz Gereken 10 Yeni MIUI 10 Özellikleri

Xiaomi, popüler özel Android ROM’unun (MIUI 10) en yeni sürümünü çıkardı ve masaya yeni özellikler getirdi. Ben başlatılan günden beri MIUI 10’u kullanıyorum ve kesinlikle Xiaomi’nin en büyük MIUI güncellemesini en azından birkaç yıl içinde, özellikler açısından söyleyebilirim. Bu yazıda, MIUI 10 ile yaptığım kısa stille keşfettiğim en iyi MIUI 10 özelliklerini sizlerle paylaşacağım. Yani, eğer bir Xiaomi hayranıysanız ve şirketin sizin için neler yaptığını bilmek istiyorsanız, İşte bilmeniz gereken 10 en iyi MIUI 10 özelliği:

En İyi Yeni MIUI 10 Özellikleri

Not: MIUI 10 Çin ROM’unu Mi Mix 2 ve Mi 6’da test ettik. Cihazınızda MIUI 10 Beta’yı denemek isterseniz, Xiaomi’nize MIUI 10 Beta’nun nasıl kurulacağına dair ayrıntılı kılavuzu (İngilizce) buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. MIUI 10 güncellemesi Mi Mix 2, Redmi Note 5 Pro, Redmi Note 5, Redmi 5, Redmi Note 4 ve daha fazlası gibi cihazlarla uyumludur.

1. Hareketler

MIUI 10 ile gelen en yeni ve en heyecan verici şeylerden biri de hareketler için destek. MIUI ROM’unu bilen insanlar, Xiaomi’nin hareket desteğini MIUI 9.5 ile piyasaya sürdüğünü biliyor olabilir, ancak Çin’den asla çıkmadı, bu yüzden kesinlikle Hintli kullanıcılar için yeni bir özellik. MIUI 10 hareketleri hakkında en çok sevdiğim şey, Xiaomi’nin onları ne kadar iyi uyguladığıdır. Hareketlerin daha sonradan daha fazla hissedildiği diğer Android cihazlardan farklı olarak, MIUI 10’da, hareketler oldukça doğal. Demek istediğim, hareketler pürüzsüz ve hiç bir gecikme bile hissetmedim. MIUI 10’un şu anki beta sürümünde olduğu düşünülürse, bu gerçekten övgüye değerdir.

Gestures-1

Hareketlerin kendilerine gelmesiyle birlikte, sadece ana ekrana gitmek için hızlıca kaydırmanız yeterli değildir, aynı zamanda Hızlılar Menüsü hareketlerine erişmek için parmağınızı yukarı kaydırıp tutun, aynı zamanda geri dönmek için ekranın sol kenarından iOS esinli kaydırmayı da elde edersiniz. Ekranın sol veya sağ kenarından parmağınızı kaydırdığınız ve bir sayfaya geri dönmek yerine önceki uygulamaya geri dönmek için beklediğiniz bir hareket daha var. MIUI 10 üzerindeki jestleri kullandıktan sonra, bunun herhangi bir özel Android ROM’da en sevdiğim jest uygulaması olduğunu söyleyebilirim.

Gestures1

2. Yeni Son Aramalar Menüsü

Xiaomi, MIUI 10 ile, ROM’unda ve Xiaomi’nin yaptığı tüm UI değişikliklerinde çok sayıda kullanıcı tanımlı öğeyi değiştirdi, yeniden tasarlanan “Son Aramalar Menüsü” favorim. Şimdi, Hızlı Aramalar Menüsüne erişmek için yukarı kaydırıp basılı tuttuğunuzda, uygulama kartları bir dikey kaydırma sayfasında bir mozaik döşeme deseninde görüntülenir. Sadece iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda mozaik çini deseni, aynı anda daha fazla uygulamayı görmenize ve böylece aradığınız uygulamalara kolayca geçiş yapmanızı sağlar.

MIUI-10-Recents-App-Menu

Ayrıca, arka planda kilitleme, bölünmüş ekran moduna girme ve uygulamanın bilgilerini kontrol etme gibi farklı işlemler gerçekleştirmek için bir uygulamanın kartını basılı tutabilirsiniz. Ayrıca, Son Kullanılanlar Menüsünden uygulamaları temizlemek çok kolaydır. Herhangi bir uygulama kartını sağa veya sola kaydır ve kapat. Xiaomi’nın Recents Apps menüsünün uygulanmasının şimdiye kadar kullandığım herhangi bir akıllı telefonda favorim olduğunu ve bunu Android’de görmek istediğimi de belirteyim.

2.-New-Recents-Menu

3. Android P Benzeri Ses Kaydırıcı ve Bildirim Kaydırıcı

iOS’tan ilham almanın yanı sıra, MIUI 10’da Android P’den de büyük bir ilham alınıyor. MIUI 10’u, Android P’ye daha yakın hale getirmek için bildirim kaydırıcı ve ses kaydırıcı menüsünü tamamen elden geçiriyor. Artık bildirim kaydırıcı, Android P uygulamasındaki gibi görünen Hızlı Ayarlar Paneli, öte yandan “Ses Menüsü” biraz farklı görünebilir, ancak işlevsel olarak neredeyse Android P’de bulunanın tam bir kopyası.

3.-Android-P-like-Volume-Slider-and-Notification-Shade-1

İlk olarak, ses tuşlarından herhangi birine basmak, varsayılan olarak ortam sesini değiştirir. Ayrıca, üç noktadan oluşan bir menü ile birlikte alt kısımdaki ses kısma düğmesine sahip olursunuz; zil sesi, medya ve alarm sesini ayrı ayrı ayarlama yeteneği, Sessiz ve DND düğmeleri ve bir Sayı dahil olmak üzere çok daha fazla seçeneğe erişim sağlayan aşağı zamanlayıcı. Geri sayım sayacı, bu modların otomatik olarak sona ermesinden sonra bir zamanlayıcı ayarlamanıza olanak sağladığından, telefonlarını Sessiz veya DND modunda bıraktıklarını unutanlar için çok kullanışlı bir özelliktir.

3.-Android-P-like-Volume-Slider-and-Notification-Shade-2

4. Resim İçinde Resim Modu

Resim içinde resim modu, Android 8.0 Oreo ile sunulan bir özelliktir, ancak bazı nedenlerle, Xiaomi bu özelliği MIUI 9 güncellemesinden çıkarmaya karar verdi. Neyse ki, özellik sonunda MIUI 10 ile tanıştırıldı. OnePlus 3’ümde PIP modunu çok seviyorum çünkü halihazırda zaten kullandığım uygulamalardan tamamen uzaklaşmadan işleri kolayca yapmamı sağlıyor. Örneğin, videoyu PIP modunda izlemeye devam ederken bir metne hızlıca cevap verebilirim. Bu, Android Oreo’nun en sevdiğim özelliklerinden biriydi ve sonunda burada olduğuna sevindim.

Picture-in-Picture-mode

5. Otomatik Doldurma Desteği

MIUI 9’da eksik olan bir başka Android Oreo özelliği de Otomatik Doldurma desteğiydi. Android cihazınızda Otomatik Doldurma özelliğini kullanma olasılığınız varsa, bunun çok yararlı bir özellik olduğunu biliyorsunuz. Bu özellik, şifreleri hatırlamak zorunda kalmadan uygulamalara güvenli bir şekilde giriş yapmanızı sağlar. Sadece işleri kolaylaştırıyor ve MIUI kullanıcılarının MIUI 10’a güncelledikten sonra bu özellikten yararlanabileceklerinden dolayı memnunum.

5.-Autofill-Support

6. AI Özellikleri

AI, teknoloji dünyasındaki en yeni haberleşmedir ve diğer her akıllı telefon üreticisi, cihazlarında bir çeşit AI’yı tanıtmaktadır. MIUI 10 ile, Xiaomi, kendi kişisel AI ses asistanı ile birlikte bir miktar AI destekli özellikler getirdiği gibi aynı şeyi yaptı. İlk olarak, davranışınızı inceleyerek ve eylemlerinizi önceden tahmin ederek uygulama yükleme sürelerini sıfıra indirecek “AI önyükleme” özelliği vardır. Özellik düzgün çalışıyorsa, temel olarak hangi uygulamayı açacağınızı ve sizin için önyüklemeyi öngörecektir, böylece anında açılır.

AI-featreu2

Daha sonra, tek bir kamera sensörüyle bile bokeh efekti ile fotoğraf çekmek için AI kullanacak olan MIUI 10 “AI Portre modu” var, Google zaten Pixel 2 cihazıyla çalışıyor. Son olarak, şu anda sadece Çince lehçeleri konuşan yepyeni bir ses asistanı var, bu yüzden nasıl davrandığı hakkında hiçbir fikrim yok. Ayrıca, Xiaomi’nin geçmiş trendlerini görmek, ses asistanı özelliğinin Çin’e özel olması ihtimali yüksek.

AI-Bot

7. Geliştirilmiş Ekran Kaydı

MIUI, cihazınızın ekranını kaydetmenize yardımcı olacak yerleşik bir aracı içeren ilk ROM’lardan biriydi. MIUI 10 ile Xiaomi bu aracı, yaptığımız gibi bir ton ekran kaydını paylaştığınız takdirde gerçekten harika olan sesleri kaydetmesini sağlayarak daha da güçlü hale getiriyor. Özellikle bizim için kullanışlı geliyor çünkü bir sürü oyun videosunu kaydediyoruz ve ses ile görüntü almanız harika bir şey. Bu özelliğin normal insanlar için ne kadar yararlı olacağını bilmiyorum, ama kesinlikle güzel bir eklenti.

7.-Improved-Screen-Recording

8. Uygulamaları Yönet

MIUI 10, tüm uygulamalarınızı iyi yönetmenizi sağlayan Güvenlik uygulamasında yepyeni bir “Uygulamaları Yönet” sayfası getiriyor. Uygulama güncellemelerini kontrol edebilir, telefonunuzdaki çifte uygulamaları bulabilir, uygulamalara hangi izinleri verdiğinize göz atabilir ve uygulamaları birkaç tıklamayla toplu olarak silebilirsiniz. Bu özellik, uygulama meraklıları ve bunları kontrol etmek için bir ton yeni uygulama yükleyen kişiler için kesinlikle kullanışlı olacaktır.

8.-Manage-Apps

9. Quick Ball’da Hızlı Ödeme Kısayolu

Geçmişte MIUI kullandıysanız, bazı eylemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olan bir yazılım topu olan Quick Ball özelliğine aşina olabilirsiniz. MIUI 10 ile Quick Ball, bir şeyler için hızlı ödeme veya arkadaşlara para gönderme yeteneği olan ilginç bir özellik kazanıyor. Çin ROM’una sahip olduğumuzdan, sadece WeChat veya AliPay’i kullanma seçeneğini görüyoruz, ancak bu özellik Global ROM’a yaparsa, WhatsApp ödemeleri veya Paytm desteği gibi seçenekleri görebiliriz.

9.-Quick-Pay-shortcut-in-Quick-Ball

10. MIUI Lab

MIUI 9 kullanıcıları geçtiğimiz yıl Xiaomi’nin, deneysel özellikleri denemeyi amaçladığı “MIUI Lab” olarak adlandırılan Ayarlar uygulamasında yepyeni bir bölüm tanıttı. MIUI Laboratuarları içinde lansmanını pek göremediğimiz halde, MIUI 10 bunun için bir dizi yeni deneysel özellik sunuyor. Öncelikle, bazı eylemleri tetiklemek için öğeleri basılı tutmanızı sağlayan Taplus vardır. Örneğin, tanımları veya ek bilgileri almak için bir görüntüye veya kelimeye dokunup basılı tutabilirsiniz. Ayrıca, yapay zeka kullanarak görüntülerin kalitesini iyileştirmeyi vaat eden yeni bir “Süper Çözünürlük” özelliği de var.

10.-MIUI-Lab-1

Son olarak, araç kullanırken sadece sesinizi kullanarak telefonunuzla etkileşime geçmenizi sağlayan yeni bir Araba modu var. Bir kez başarılı bir şekilde uygulandığında, bu özellik, sesinizi kullanmanıza gerek kalmadan arama yapmanıza, çağrıları yanıtlamanıza, müzik çalmanıza ve iletileri okuyup yanıtlamanıza yardımcı olacaktır. “Galeride fotoğraf bul” adlı bir özellik daha var, ancak, doğada deneysel olmayan şeyler yapıyor gibi görünüyor.

10.-MIUI-Lab-2

Tüm Yeni MIUI 10 Özelliklerine Hızlı Bakışın Keyfini Çıkarın

Dediğim gibi, MIUI 10 muhtemelen son birkaç yılda gerçekleşmesi beklenen en heyecan verici MIUI güncellemelerinden biri. Bu yazıda, MIU 10 ile gelen tüm önemli güncellemelerden bahsettik, ancak daha fazla kullandığımızdan, yeni özellikler keşfedeceğiz ve bu nedenle bu makaleyi gelecekte güncellemeye devam edeceğiz. Bu yüzden, daha fazla MIUI 10 özelliği görmek için tekrar işaretleyin ya da geri gelmeye devam edin.

Kaynak: 
https://beebom.com/best-new-miui-10-features/

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir