Bir Araştırmaya Göre Ay’ın Yüzeyi Aşırı Derecede Radyoaktif Durumda

NASA ve dünyanın dört bir yanındaki diğer uzay ajansları, insanları Ay’a daha geç değil, daha erken göndermeyi planlıyorlar. Ancak güvenlik her zaman olduğu gibi yüksek bir öncelik olmalıdır. Uzaydaki radyasyonun ciddi bir endişe olduğunu zaten biliyoruz, ancak yeni veriler Ay’ın yüzeyinin ne kadar radyoaktif olduğunu ortaya koyuyor. Hatta bir araştırmaya göre, Ay’ın yüzeyi şu anda aşırı derecede radyoaktif durumda.

Araştırmacıların Science Advances dergisindeki yeni bir makalede bildirdiğine göre ay yüzeyindeki radyasyon seviyesi, Dünya yüzeyine kıyasla zaten yüksek bir seviye olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nunkinin yaklaşık olarak üç katına kadar çıkmaktadır. Veriler, Çin tarafından Ay’ın uzak tarafında toplandı. Oraya bir araştırma aracı yollayan Çin, tarihte ilk kez uzak tarafa yumuşak bir inişi gerçekleştirmiş oldu.

Ay’ın Yüzeyi Aşırı Derecede Radyoaktif

Sadece Çin uzay programı için değil, genel olarak insanlık için bir dizi “ilk”i gerçekleştiren bu görev, aynı zamanda ay yüzeyindeki radyasyona maruz kalma durumuna karşı pek çok veri topladı. Sürekli bilimsel ilerlemeyi kolaylaştırmak için Ay’da geçici ve hatta kalıcı yapılar kurmak hakkında çok fazla konuşma yapıldı. Şu anda, Ay’da yerleşim yerleri inşa etmek için somut bir plan yok, ancak geleceğin ne getireceğini gerçekten bilmiyoruz.

Ay-Yuzeyi-1

Şimdi, yüzeyden gelen doğru radyasyon ölçümleriyle, bilim adamları, uzay yolcularının vardıklarında ne için hazırlanmaları gerektiği konusunda daha iyi bir fikre sahipler. Radyasyon oldukça büyük ve önemli bir meseledir. Hayati konuda da oldukça mühimdir. Zaten bildiğimiz gibi, radyasyon kanser riskini önemli ölçüde artırabilir. Bununla birlikte Mars gibi yerlere uzun mesafeli uzay uçuşları; yolcuları, Dünya atmosferinin koruması altında olmaktan ziyade uzayda olmaları nedeniyle ciddi risk altına sokacaktır.

Görünüşe göre Ay’da kalma riskleri daha da büyük durumda. Bu da yüzeyde uzun vadeli kalış planlarını karmaşıklaştırabilir. Dünya ile karşılaştırdığımız zaman Ay’a seyahat eden astronotlar, Dünya’da deneyimlediğimizden 1000 kat daha fazla radyasyona dayanmak zorunda kalacak. Bu durum, kısa süreli araştırmalar için bile oldukça önemli ve yeterince netlik kazanmamış bir faktördür. Radyasyon, kozmik ışınlar ve güneş radyasyonu şeklinde uzaydan gelen radyasyonun yanı sıra bu radyasyonun Ay’ın yüzeyi ile etkileşiminin bir kombinasyonu olarak gelir.

Yolcuları radyasyondan korumanın yolları elbette var. Radyasyona karşı koruma sağlamak için tasarlanmış daha sağlam uçakların olasılığı da dahil olmak üzere, farklı çözümler mevcut. Bununla birlikte, bir uzay aracı radyasyondan ne kadar koruyucu olursa, o kadar ağırlaşması muhtemeldir. Astronotları uzaydan gelen radyasyondan korumak için Ay’da soyu tükenmiş lav tüplerinin kullanılmasıyla ilgili bazı tartışmalar yapıldı. Bu yeni çalışmanın ışığında ne kadar koruma sağlayabilecekleri belli değil, ancak önemli olabilir.

“Bir Araştırmaya Göre Ay’ın Yüzeyi Aşırı Derecede Radyoaktif Durumda” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir