Bu Anti-Solar Paneller Geceleri Elektrik Üretebiliyor

Güneş panellerini herkes biliyordur. Güneş panelleri gün ışığı sayesinde elektrik üretebilen panellere verilen isimdir. Güneş ışığı gerektiği için geceleri bir işlevi olmayan panele dönüşüyorlar. Bilim insanları, bu sorunu çözebilmek adına geceleri de elektrik üretebilecek bir anti-solar panel üzerinde çalışıyorlar.

Yakın zamanda yayınlanan bir makalede, Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, geceleri de elektrik üretebilecek bir güneş paneli üretmenin yolunun geleneksel bir güneş paneline kıyasla ters yönde çalışabilecek bir panel üretmek olduğunu açıkladılar. Bu panele de “anti-solar paneli” adını verdiler.

anti-solar-panel-1

Anti-Solar paneller nasıl çalışacak?

Geleneksel güneş panelleri soğuktur ve bu da panellerin güneş ışığını emmesini ve elektrik enerjisine dönüştürmesini sağlar. Uzay soğuk bir yer olduğundan dolayı, nispeten sıcak bir paneli o tarafa doğru çevirmek ısı enerjisini yayacaktır. Bu enerji çıplak gözle görülemeyen kızılötesi ışık şeklinde yayılacaktır. Bunu yakalayarak paneller geceleri elektrik üretebiliyorlar. Rapora göre, bu tür bir cihaz geleneksel bir güneş panelinin üretebileceği elektrik gücünün sadece dörtte birini üretebiliyor.

Günlük hayatta kullanılan güneş panelleri elektrik üretmek için bir fotovoltaik hücre kullanıyor. Geleneksel güneş panellerinden farklı olarak, anti-solar paneller elektrik enerjisi üretebilmek için termoradiatif hücre kullanır. Silikon, görünür spektrumda bulunan ışığı yakalayan bir malzemedir. Bu nedenle, güneş panelleri tipik olarak bu ışıkları yakalamak için silikondan yapılır. Ancak, anti-güneş panellerinin oldukça uzun dalga boylarındaki ışıkları yakalaması gerekir. Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde profesör olan Jeremy Munday, şu anda uzun dalga boylu ışıkları yakalama potansiyeline sahip cıva alaşımlarını kullanmaya çalışıyor.

Araştırmacı ekibi şu anda prototipler üzerinde çalışıyor. Bu teoriyi pratikte test ediyorlar ve kavramın nasıl işleyeceğini gözlemliyorlar. Araştırmacılar doğru yapabilirse, güneş ışığından 24 × 7 enerji toplayabilen bir cihaz ortaya çıkarabilirler. Bu, şu anda ürettiğimizden çok daha fazla enerji üretmemizi sağlayacaktır. Bu nedenle, fazladan enerji acil ve kritik durumlarda faydalı olacaktır.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir