Çok Miktarda Kırmızı Et Tüketimi, Kalp Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Birçok ülkede sıcak günler başladı. Bununla birlikte insanlar bu tarz havada mangal ve piknik gibi aktiviteler yapmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla bu durumlarda kırmızı et tüketimi de artmaktadır. Kırmızı etin kalp sağlığının azalmasıyla bağlantılı olduğu bir sır değil. Ancak konuyla ilgili geçmiş araştırmalar tamamen tutarlı değildir. Çok fazla kırmızı et tüketmekle kalbinizi incitmek arasındaki bağlantıya odaklanan yeni bir araştırma yapıldı.

Gerçekleştirilen bu çalışmayla birlikte çok fazla et tüketmenin kalp sağlığına zarar verdiği bağlantısı da güçlendirilmiş oldu. Bununla birlikte bu yeni çalışma, doğası gereği gözlemseldir. Kendi bildirdikleri beslenme alışkanlıkları da dahil olmak üzere yaklaşık 20.000 kişi hakkındaki verileri içermektedir. Aynı zamanda katılımcılar, kalp sağlığı, kalp fonksiyonu, pompalama yeteneği ve kan damarı esnekliği gibi şeyler için birden fazla teknik kullanarak değerlendirildi.

Çok Fazla Kırmızı Et Yemek, Kalp Sağlığını Olumsuz Etkilemektedir

Çalışma, verileri kalp sağlığı üzerinde potansiyel olarak etkileyen diğer faktörlere göre incelenmiştir. Ayrıca bu faktörlere sigara içme durumu gibi şeyler de dahildir. Bu inceleme ile araştırmacılar, kırmızı et tüketiminin yanı sıra işlem görmüş et yemenin de üzerine odaklandılar. Bununla birlikte işlem görmüş et tüketiminin daha kötü genel kalp sağlığı ile bağlantılı olduğunu buldular.

kirmizi-et-2-1024x683

İyileştirilmiş kalp fonksiyonuyla bağlantılı yağlı balık yiyen insanlarla karşılaştırıldılar. Bu doğrultuda daha fazla kırmızı et yiyen katılımcıların daha sert arterlere sahip olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda daha küçük kalp ventriküllerine ve daha kötü kalp fonksiyonuna sahip oldukları bulunmuştur. Araştırmacılar, obezite ve yüksek kolesterol gibi şeyler kırmızı etin olumsuz ilişkisinde rol oynayabildiğini belirtmektedir. Ayrıca bu faktörlerin bunu tamamen açıklamadığını belirtiyorlar.

Çalışmanın yazarı Dr. Zahra Raisi-Estabragh şöyle açıkladı:

“Bu faktörlerin et ve kalp hastalığı arasında gözlenen ilişkinin nedeni olabileceği öne sürülmüştür. Örneğin, daha fazla kırmızı et alımının kan kolesterolünün yükselmesine neden olması ve bunun da kalp hastalığına neden olması mümkündür. Çalışmamız, bu dört faktörün et alımı ile kalp sağlığı arasındaki bağlantılarda rol oynadığını, ancak hikayenin tamamı olmadığını… Bu gözlemsel bir çalışmaydı ve nedensellik varsayılamaz. Ancak genel olarak, kalp sağlığı nedenleriyle kırmızı ve işlem görmüş et alımını sınırlamak mantıklı görünmektedir.”

“Çok Miktarda Kırmızı Et Tüketimi, Kalp Sağlığını Olumsuz Etkiliyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir