D Vitamini Koronavirüs Sebebiyle Ölüm Riskini Azaltıyor!

D vitamini koronavirüs sebebiyle ölüm riskini azaltıyor mu? ABD’li bilim insanları açıkladı!

ABD’li bilim insanlarının yaptığı açıklamalarda, kanlarında D vitamini seviyesi normal düzeyde olan insanların koronavirüsten dolayı ölüm sayısının, D vitamini eksik insanlara göre daha az olduğunu belirtti.

Sonuçları bir dergide yayınlana araştırmaya göre kanlarında bulunan D vitamini oranın normal olan koronavirüs hastalarındaki ciddi vaka ve ölüm sayısı, D vitamini eksik olan hastalara göre çok daha düşük bir seviyede.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, Kanda bulunan D vitamini seviyesinin hastalığın ciddiyetini ve koronavirüs’deki ölüm oranını analiz etti ve hastane yatırılan toplam 235 hastadan kan örnekleri alıp D vitamini seviyesinin ölçümünü yaptı.

Araştırmacılar özellikle de yeterli seviyede D vitamine sahip olan 40 yaş ve üzeri hastaların koronavirüs enfeksiyonundan ölme olasılığının, D vitamini eksikliği olan hastalara göre yüzde 51,5 daha az olduğunu ve C-reaktif protein seviyesinin daha düşük, lenfosit seviyesinin daha yüksek oranda olduğunu tespit etti.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarından fizyoloji, biyofizik ve moleküler tıp uzmanı Prof. Michael Holick, yaptığı açıklamada “Bu çalışma, D vitamini yeterliliğinin sitokin fırtınası gibi komplikasyonları ve nihayetinde Kovid-19 nedenli ölümü önleyebileceğine dair doğrudan kanıtları ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Koroanvirus-d-vitamini

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

“D Vitamini Koronavirüs Sebebiyle Ölüm Riskini Azaltıyor!” haberi hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir