Dinozorlarla Birlikte Dolaşan Bir Memeliye Ait Tuhaf Fosil Bulundu

Araştırmacılar, uzak geçmişte dinozorlarla birlikte dünyayı dolaşan garip bir yaratığın fosilleşmiş kalıntılarını keşfettiler. Bu yaratık, Adaltherium olarak adlandırıldı ve güney yarım küredeki erken memeli evrimi bulmacasında önemli bir parçayı temsil ettiğine inanılıyor. Tuhaf yaratık 66 milyon yaşında ve bilim insanları, Gondwana’nın eski güney süper kıtasındaki memelilerin evrimsel tarihine ışık tuttuğuna inanıyor.

Bu eski süper kıta, bugün Arap yarımadası ile birlikte Afrika, Güney Amerika, Avustralya, Antarktika ve Hint Yarımadası olarak tanınmaktadır. Adaltherium adı “çılgın canavar” anlamına gelir ve keşfedilen fosiller neredeyse eksiksiz ve çok iyi korunmuş bir iskelete aittir. Araştırmacılar, dinozorların neslinin tükenmesinden önce güney yarımkürede keşfedilen herhangi bir memeli için en eksiksiz iskelet olduğunu söylüyorlar.

Adaltherium, Kretase döneminde yaşayan çoğunlukla fare boyutundaki memelilere göre bir devdir. İskelette belirtilen garip özelliklerden bazıları, çoğu memeliden daha fazla gövde omurunu, modern bir timsah gibi geniş bir pozisyonda yerleştirilmiş kaslı arka bacakları ve sprint için yapılmış ön bacakları içerir. Yaratığın ön dişleri bir tavşanınkine benzerken, arka dişleri yaşayan veya soyu tükenmiş diğer memelilerden farklıdır.

adalatherium-2-1024x764

Adaltherium’un burnunun üst kısmındaki kemiklerde de garip bir boşluk var. Yaratık, yaklaşık olarak modern bir opossum büyüklüğünde ve Madagaskar’da Kretase döneminin sonunda dinozorlar ve devasa timsahlar arasında yaşadı. Yaratık, ilk olarak 1980’lerde keşfedilen, gondwanatherians olarak bilinen soyu tükenmiş bir memeli grubuna aitti.

Yakın zamana kadar, memeliler grubu yalnızca birkaç izole diş ve çene parçasıyla temsil ediliyordu. Çok iyi korunmuş ve eksiksiz iskelet, bu eski memelilerin neye benzediğine ve nasıl yaşadıklarına yeni pencereler açacak. Ancak kalıntıların tuhaf özellikleri birçok soruyu cevapsız bırakmaktadır.

“Dinozorlarla Birlikte Dolaşan Bir Memeliye Ait Tuhaf Fosil Bulundu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir