Discord Mobil Uygulamasında Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Discord, oyuncuların birbiri ile sohbetler edebileceği bir platform olarak hizmet sunmaya başladı ve sonrasında çok çeşitli toplulukların bir araya geldiği bir platform olarak konumlandırıldı. Şu anda birçok özelliği ile birlikte sesli, görüntülü ve yazılı olarak kullanıcıların birbiri ile iletişim halinde olmasını sağlayan büyük bir platformdur. Şirket, masaüstü sürümü için ekran paylaşımı özelliğini zaten sunmuştu. Şimdi ise bu özellik Android ve iOS mobil sürümleri için geldi. Peki Discord mobil uygulamasında ekran paylaşımı nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını sizlere bu yazımızda veriyor olacağız.

Discord’un mobil uygulamaları için yeni sunduğu ekran paylaşımı özelliğini bu yazımızda detaylı olarak anlatıyor olacağız. Ekran paylaşımını nasıl başlatacağınızı, nasıl durduracağınızı ve ekran paylaşımına nasıl katılacağınızı aşağıdaki başlıklar altında öğrenebilirsiniz. İşte Discord’un yeni mobil ekran paylaşımı özelliğine dair sorular ve cevapları:

Discord Mobil Uygulamasında Ekran Paylaşımı Nasıl Başlatılır?

  1. Discord mobil cihazda bir ekran paylaşımı oturumu başlatmanın ilk adımı, bir sesli veya görüntülü arama başlatmaktır. Bunu kişisel bir sohbet, grup DM veya bir sunucunun ses/video kanallarında yapabilirsiniz. Uygulamanın sağ üst köşesinde sesli veya görüntülü arama başlatmak için bir düğme bulacaksınız.
discord-mobil-uygulamasinda-ekran-paylasimi-nasil-baslatilir-1
  1. Katıldıktan sonra, çağrı arayüzünde yeni bir “Ekran Paylaşımı” düğmesi göreceksiniz. Sesli arama yapıyorsanız, sayfanın alt kısmından yukarı kaydırarak ekran paylaşımı düğmesine erişebilirsiniz. Görüntülü görüşme yapanlar için, ekran paylaşımını başlatma seçeneği, hızlı kontrollerin hemen alt satırında bulunur.
discord-mobil-uygulamasinda-ekran-paylasimi-nasil-baslatilir-2
  1. Ekran paylaşımı düğmesine dokunduğunuz anda, ekranınızı paylaşmak isteyip istemediğinizi onaylamanızı isteyen bir uyarı görünecektir. Ekran paylaşımı oturumunu başlatmak için “Şimdi Başla” butonuna basın. Başarılı olursa, “Ekranınızı paylaşıyorsunuz!” yazan bir sayfa göreceksiniz. Daha sonra arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz diğer uygulamalara geçebilirsiniz.
discord-mobil-uygulamasinda-ekran-paylasimi-nasil-baslatilir-3

Discord Mobil Uygulamasında Ekran Paylaşımı Nasıl Durdurulur?

  1. Ekran paylaşımını bitirdikten sonra, oturumu durdurmak için üç seçeneğiniz vardır. İlk önce, Discord uygulamasına geri dönmelisiniz. Ekran paylaşımı onay sayfasından “Paylaşımı Durdur”a dokunun. Alternatif olarak, oturumu sonlandırmak için alt gezinme bölümünden “Yayını Durdur” düğmesine basabilirsiniz.
discord-mobil-uygulamasinda-ekran-paylasimi-nasil-durdurulur-1
  1. Aceleniz varsa, oturumu sonlandırmak için bildirim paneline erişebilir ve Discord uygulamasının bildirimindeki “Yayını durdur” düğmesine dokunabilirsiniz.
discord-mobil-uygulamasinda-ekran-paylasimi-nasil-durdurulur-2

Discord Mobil Uygulamasında Ekran Paylaşımı Oturumuna Nasıl Katılınır?

  1. Artık ekran paylaşımını nasıl başlatıp durduracağınızı bildiğinize göre, bir arkadaşınızın ekran paylaşımına nasıl katılabileceğinize bakalım. Siz ses/video ile bağlıyken bir arkadaşınız ekranını paylaşmaya başlar başlamaz, “Yayını İzle” başlıklı bir düğme göreceksiniz. Katılmak için üzerine dokunun.
discord-mobil-uygulamasinda-ekran-paylasimi-oturumuna-nasil-katilinir-1
  1. Özellikle, ekranlarını aynı anda birden fazla arkadaş paylaşıyorsa yayınlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Yayınları değiştirmek için tek yapmanız gereken, ikinci arkadaşınızın yayınındaki “Yayını İzle” düğmesine dokunmaktır.

Desteklenen Platformlar ve Uygulamalar

Discord’un mobil ekran paylaşımını Android ve iOS genelinde kullanabilirsiniz. Bu özellik, Lollipop (5.0) ve sonraki sürümleri çalıştıran Android telefonlarda desteklenmektedir. Ek olarak, bir ekran paylaşım oturumu içinde ses paylaşımı özelliği, Android 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlarda desteklenir.

Hem Android hem de iOS’ta ekran paylaşımını kullanabilirsiniz ancak şirket şu anda iOS 12’de bu özelliği desteklemiyor. Ancak iyi haber şu ki Discord’daki geliştiriciler öngörülebilir gelecekte destek eklemek için çalışıyorlar. Böylece iOS cihazlarda da sıkıntısız olarak kullanabileceksiniz.

Discord, birkaç uygulamanın Android cihazlarda ses paylaşımını desteklemeyebileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, günlük olarak kullandığınız çoğu uygulamada sorunsuz olarak çalışacaktır. Uygulama kısıtlamaları nedeniyle bu özelliği Netflix ve Spotify gibi akış uygulamalarında kullanamayacağınızı belirtelim. Bahsetmeye değer bir diğer husus ise ekranınızı bir sunucu içinde paylaşabilmek için rolünüzde “Video” izinlerine ihtiyacınız olmasıdır.

Discord Mobil Uygulamasında Ekran Paylaşımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran paylaşımı yaparken, izleyicilerin telefonunuzun ekranında görünen her şeyi görebileceğini unutmayın. Bu nedenle telefonunuzda, özellikle de fotoğraf galerisinde korunmasız durumda olan hassas bilgileriniz varsa, ekranınızı paylaşmadan önce dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz gerekebilir. Özel fotoğrafları ve videoları gizlemek için farklı uygulamalar ile önlem alabilirsiniz.

Fazla yükten kaçınmak için Discord, ekranınızı paylaşmadan önce şu anda kullanımda olmayan uygulamaları kapatmanızı önerir. Ayrıca bir oturumun ortasındayken bildirimler almamak ve istenmeyen kesintiler yaşamamak için akıllı telefonunuzdaki “Rahatsız Etmeyin” modunu da etkinleştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Discord ekran paylaşımını iPad’lerde kullanabilir miyim?

Hayır. Şu anda Discord’un ekran paylaşımını iPad’lerde kullanamazsınız. Ancak Discord, ilerideki bir sürümde bu özelliği iPad’lerde desteklemeyi vaat ediyor. Bu arada, ekranınızı iPad’deki arkadaşlarınızla paylaşmak için Zoom gibi hizmetleri kullanabilirsiniz.

2. Discord ekran paylaşımında eşzamanlı olarak en fazla kaç kişi yayını izleyebilir?

Discord’daki ekran paylaşımı akışları şu anda yayıncı hariç toplam 50 izleyiciyi destekliyor.

3. iPhone’larda Discord aracılığıyla ekranı nasıl paylaşabilirim?

Başlamak için “Discord Mobile’da Ekran Paylaşımını Başlat” bölümündeki adımları takip edebilirsiniz. Ancak iOS 12’nin şu anda desteklenmediğini unutmayın.

4. Discord’da ekran paylaşımı düğmesini göremiyorum. Ne yapmalıyım?

Ekran paylaşma düğmesini görmüyorsanız, Discord uygulamasını Google Play Store veya Apple App Store‘da bulunan en son sürüme güncellediğinizden emin olun.

5. Discord ekran paylaşımı aracılığıyla arkadaşlarımla Netflix izleyebilir miyim?

Maalesef arkadaşlarınızla Netflix veya YouTube gibi platformları izlemek için Discord’un mobil ekran paylaşımını kullanamazsınız.

“Discord Mobil Uygulamasında Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir