Erken Yapılan RT-PCR Testlerinde Koronavirüs Hatalı Olarak Negatif Çıkabilir

Koronavirüs kapan kişilere testlerin erken yapılması durumunda sonucu hatalı olarak negatif çıkabilir.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin viral genetik bulgunun tespitini yapan RT-PCR testleriyle ilgili daha önce yapılan 7 araştırmadan toplanan veriyi değerlendirdiği çalışmanın ayrıntıları bir dergide yayınlandı.

test

Hastaneye kaldırılan kişiler dahil pamuklu çubuk yolu ile 1330 solunum yolu örneği üzerinde yapılan inceleme ile erken yapılmış olan testlerin hatalı olarak negatif çıkabilir olduğu ve bu testlerde en doğru sonucun semptomlar görülmeye başladıktan 3 gün sonrasında alındığı tespit edildi.

RT-PCR testlerinden elde edilen hatalı test sonucun, pamuklu çubuğun virüslü hücreleri yakalayamaması ya da virüs seviyesinin çok düşük olmasından dolayı çıktığı belirtildi.

Uzmanlar bu testlerde en başarılı sonucun, enfeksiyonlardan 8 gün, semptomların görülmesinden ise 3 gün sonra yapılması sonucunda elde edilebileceğini belirtti.

test-3

Koronavrüs ile enfekte olduktan 4 gün sonrasında uygulanılan RT-PCR testlerinde ise hatalı negatif oranın yüzde 67’ye çıkabileceği belirtildi.

Çalışma ekibinden olan Lauren Kucirka, “Negatif test, kişide semptomlar görülse de görülmese de virüsle enfekte olmadıklarını garanti etmiyor” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

“Erken Yapılan RT-PCR Testlerinde Koronavirüs Hatalı Olarak Negatif Çıkabilir” haberi hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir