Gökbilimciler, Samanyolu’nda Devasa Bir Yıldız Ailesi Keşfetti

Samanyolu‘nda çok sayıda yıldız olduğu hepimiz biliyoruz. Gökbilimciler galaksinin yıldız akışlarıyla dolu olduğunu söylüyor, ancak bu akıntılardan birinin içinde yaklaşık 500 yıldız var gibi görünüyor. Gökbilimciler yeni bir çalışmada galakside 8292 yıldız akışı keşfettiler.

Yıldız kümeleri, adından da anlaşılacağı gibi kümeler halinde görünürken, akışlar doğrusal modeller oluşturur. Yıldız akışları, Yunan görüş ve göksel ışık tanrıçası Theja olarak adlandırılır. Çalışmadaki gökbilimciler, özellikle Theia 456’yı incelemek için ESA Gaia uzay teleskopundan alınan verileri kullandılar ve nehirdeki 468 yıldızın aynı anda doğduğunu keşfettiler.

Tüm uzun yıldız akışı, gökyüzünde bir grupla aynı yönde hareket eder. Northwestern Üniversitesi’nden çalışma yazarı Jeff Andrews, çoğu yıldız kümesinin birlikte oluştuğunu söyledi. Andrews, Theia 456 ile ilgili heyecan verici olan şey, çok uzun ve uzatılmış olmasıdır. Küçük bir yıldız kümesinden oldukça farklıdır.

samanyolu-1-1024x575

Gökbilimciler aynı zamanda yakınlarda genç ve yaygın olarak dağılmış nispeten az akış olduğunu da not ediyor. Yıldızlar tipik olarak küresel gruplar olan kümeler halinde oluşur. Son veriler, Samanyolu boyunca 570 ışıkyıllık bir alana yayılan Theia 456’da görülen uzun akıntılar da dahil olmak üzere diğer yıldız modellerini ortaya çıkardı.

Gökbilimcilerin muazzam galaktik akışı keşfetmeleri çok uzun sürdü çünkü gökada düzleminde onu gökbilimcilerden saklayarak yaşıyor. Galaktik düzlem, galaksi kütlesinin çoğunun bulunduğu yer olduğundan, akış, Samanyolu galaksisindeki 400 milyar yıldız tarafından kolayca gizlenir. Gökbilimciler, 456 adet yıldızdaki tüm yıldızların yaklaşık olarak aynı miktarda demir içeren benzer bir bileşime sahip olduğuna dikkat çekiyorlar. Kompozisyon, yaklaşık 100 milyon yıl önce bir araya geldiklerini gösteriyor.

“Gökbilimciler, Samanyolu’nda Devasa Bir Yıldız Ailesi Keşfetti” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir