Gökbilimciler Şimdiye Kadar Bulunan En Uzak Kuasarı Keşfetti

Uluslararası bir gökbilimci ekibi, şimdiye kadarki en uzak kuasarı keşfetti. Kuasar, J0313-1806 olarak biliniyor ve o kadar uzaktadır ki, evren yalnızca 670 milyon yaşındayken olduğu gibi görülür. Bu keşif, dünya çapındaki bilim insanlarına, büyük galaksilerin ve çekirdeklerindeki süper kütleli kara deliklerin erken evrende nasıl oluştuğuna dair değerli bilgiler veriyor.

J0313-1806, Dünya’dan 13 milyar ışık yılı uzaklıkta ve gücünü Güneş’ten 1,6 milyar kat daha büyük ve Samanyolu galaksisinin tamamından 1000 kat daha parlak olan süper kütleli bir kara delikten alıyor. Kuasarın mesafesi Şili’deki ALMA gözlemevi kullanılarak yüksek hassasiyetle doğrulandı. Kuasarlar, bir galaksinin çekirdeğindeki süper kütleli bir kara deliğin inanılmaz derecede güçlü yerçekimi, çevredeki malzemeyi çekerek kara deliğin etrafında aşırı ısınmış malzemeden bir yörünge diski oluşturduğunda oluşur.

İşlem büyük miktarda enerji açığa çıkararak kuasarı aşırı derecede parlak hale getirir. Çoğu zaman, kuasar tüm galaksiyi gölgede bırakır. J0313-1806’nın merkezi kara deliği, önceki rekor sahibindeki kara deliğin iki katı büyüklüktedir. Araştırmacı Feige Wang, bunun süper kütleli bir kara deliğin etrafındaki galaksiyi nasıl etkilediğinin en eski kanıtı olduğunu söylüyor.

kuasar-2-1024x576

Wang, bilim insanlarının bunun daha az uzak galaksilerin gözlemlerinden olması gerektiğini bildiklerini ancak evrende bu kadar erken bir zamanda gerçekleştiği hiç gözlemlenmediğini söylüyor. J0313-1806’nın merkezindeki kara deliğin kütlesi, evren tarihinin çok erken dönemlerinde, nesnelerin nasıl oluştuğuna dair iki teorik modeli geçersiz kılıyor.

Bu modellerin ilkinde, tek tek büyük yıldızlar süpernovalara patlayarak daha büyük karadeliklerle birleşen kara deliklere dönüşüyor. İkinci model, yoğun yıldız kümelerinin büyük bir kara deliğe dönüştüğü teorisini ortaya koydu. Bununla birlikte, her iki teori de Dünya’dan gördüğümüz çağda J0313-1806 kadar büyük bir kara delik üretmek için çok uzun süren süreçleri kullanır.

“Gökbilimciler Şimdiye Kadar Bulunan En Uzak Kuasarı Keşfetti” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir