Google Meet Video Konferans Hizmeti Artık Herkese Açık

Google, video konferans hizmeti Google Meet’in artık herkes tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılabileceğini açıkladı. Hem masaüstü hem de mobil uygulamaları bulunun Google Meet video konferans hizmeti, yapay zeka sayesinde güvenlik, gürültü azaltma ve Google’ın diğer hizmetleri ile entegrasyon halinde olarak rekabette öne geçmeyi hedefliyor.

Google, Hangouts uygulamasının adını değiştirerek ve daha da geliştirerek sakin olan hizmetini canlandırmış durumda. Koronavirüs salgını nedeniyle bildiğiniz gibi şu anda anlık mesajlaşma ve görüntülü arama hizmetlerinin kullanım oranlarında büyük bir artış yaşanmaktadır. Bu talep artışını değerlendirmek isteyen Google ise video konferans hizmeti ile bu sektörde rekabet etmek istiyor.

Google’ın eski adıyla Hangouts, şimdiki adıyla ise Google Meet olan video konferans servisi artık ücretsiz bir şekilde herkesin kullanımına açık durumda. Bu hizmeti önceden sadece G Suite hesabı olan veya bu hizmete abone olan kurum ve eğitimciler kullanabiliyordu. Şimdi ise herkes girip bu hizmetten faydalanabilir.

Google-Meet-Logo-1024x576

Google Meet hizmetinden yararlanmak için bir Gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Bir diğer konu ise hizmet 4 Mayıs itibariyle hem web modunda yani meet.google.com hem de iOS ve Android mobil platformlarda kullanıma sunulacak.

Google, hizmetin sınırlandırmaları ile ilgili de bilgi verdi. Şirket, ücretsiz sürümdeki toplantıların 60 dakika ile sınırlı olacağı ancak bu kısıtlamanın 30 Eylül tarihinden sonra uygulanacağını açıkladı. İlk olarak katılımcı sınırlaması olmasa da daha sonrasında ücretsiz sürüm için 100 katılımcı sınırı olacağı söyleniyor. Google’ın bu hizmeti ekran paylaşımına ve mozaik galeri görünümüne de izin vermektedir.

Google Meet Video Konferans Hizmeti Güvenlik Konusunda İddialı

Google, Meet hizmetini sunarak şu anda Zoom ve Teams’in hakim olduğu video konferans sektörüne rekabetçi bir şekilde giriş yapmak istiyor. Şirket, güvenlik konusunda öne çıkmak için Google hesabı olmayan kişilerin toplantılara katılmasına izin vermiyor. Bunun yanında video konferanslar ve Google hizmetleri ile olan entegrasyon bağlantıları uçtan uca şifreleniyor.

Google Meet’te video konferansı başlatan kişi, toplantıya katılmak isteyen kişileri kabul etme veya etmeme seçeneğine sahip olmaktadır. Bu kişi daha sonrasında toplantıya katılan katılımcıları da toplantıdan çıkarabilmektedir.

Google, kendi ekosistemi ile entegrasyon sağlayarak ve yapay zeka ile uygulamaya destek sunarak güzel özellikler sağlıyor. Toplantıları planlarken Google’ın “Takvim” hizmetini de entegre edebiliyorsunuz. Gelişmiş özellikler isteyen işletmeler için Google’ın “Essentials” adını verdiği özel bir sürümü de mevcuttur. Bu sürüm telefon numaraları, daha büyük toplantılar, toplantı kaydı ve denetleme araçları gibi fazladan özellikler içermektedir.

“Google Meet Video Konferans Hizmeti Artık Herkese Açık” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir