Huawei Mobil Servisleri Google’ı Geçmeyi Düşünüyor

Huawei’nin Mayıs 2019’dan itibaren Amerikan şirketleri ile işbirliğinde bulunması ABD tarafından yasaklanmıştı. Bu yasaktan dolayı Huawei, Google‘ın mobil servislerini (GMS) kullanamaz oldu. Bu olayın Huawe’nin dış pazarlarında, özellikle de Avrupa pazarı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Birkaç gün önce şirket HMS (Huawei Mobil Servisleri) ve ilk 5G akıllı telefonunu 24 Şubat’ta Avrupa’ya geleceğini resmen açıkladı. Bu telefon Avrupa pazarına giren Google Mobil Servisleri içermeyen birkaç sayılı Android telefondan biri olacak.

Huawei, Mobil Servisleri ile “İlk” Olmak İstiyor

Honor Başkanı Zhao Ming bir röportajda Huawei ve Honor markalı telefonlar için HMS mobil servislerini ilk olarak kullanmak istediklerini ve bunun için çok çalıştıklarını söyledi. Bu, Huawei’in HMS ile Google Mobil Servisleri geçmeyi düşündüğünü gösteriyor. Google Mobil Servisleri ile Huawei Mobil Servisleri arasındaki mesafe göz önüne alındığı zaman, Huawei’nin bu hayalinin bir rüya olacağı söylenebilir.

Röportaj metninde Honor Başkanı Zhao Ming’in “ilk” ile ne kastettiğinden bahsedilmiyor. Bu ifade en fazla sayıda kullanıcı ya da en fazla sayıda hizmet veya en çok sayıda geliştirici mi ifade ediyor? Maalesef bunu biz de anlayamadık henüz.

huawei-hms-1024x384

1 Ocak’ta Huawei CEO’su Yu Chengdong, 2020 yılından şirketin HMS ekosistemini tamamen inşa edeceğini belirtmişti. Avrupa’daki Huawei yöneticileri, verdikleri bir röportajda ABD tarafındaki kısıtlamalar kalksa bile, Huawei’nin ileride Google’ın mobil servisleri yerine kendi HMS servislerini kullanacağını söylediler.

Google Mobil Servisleri, küresel Android telefonlar için vazgeçilmez bir hizmettir. Ancak Çin pazarında bu servisler kullanılmıyor. Ayrıca, Android sistemi ücretsiz ve açık kaynak kodlu kalmaya devam ederken Google’ın Android pazarını kontrol edebilmesinin anahtarı bu servislerdir.

Şu an itibariyle, Huawei’nin uygulama marketi olan AppGallery’de aylık 400 milyondan fazla aktif kullanıcı ve 55.000 adet uygulama bulunuyor. Bu sayılar elbette Google’ın GMS’sinin sunduklarından oldukça uzak. Huawei kendi mobil servisleri ile Google’ı geçmeyi düşünüyorsa çok çalışmalıdır, aksi taktirde Google çok büyük bir firma ve altta kalmamak için oldukça güçlü.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir