Hubble Uzay Teleskobu, Satürn’de Mevsimlerin Değişimini İzliyor

Güneş sistemimizdeki en güzel gezegenlerden biri, geniş halka sistemi ve renkli atmosferi ile Satürn’dür. NASA, Hubble Uzay Teleskobu ile Satürn’ü izliyor. Aynı zamanda devasa gezegende mevsimlerin değişimini gözlemlemektedir. Ayrıca teleskop, şu anda yaz mevsiminde olan Satürn’ün kuzey yarımküresinin sonbahara geçişi sırasında gökbilimcilere çalkantılı atmosfere bir bakış sunuyor.

Aşağıdaki üç resim Satürn’ü 2018, 2019 ve 2020 yıllarında soldan sağa göstermektedir. NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden gezegen bilimci Amy Simon, Satürn’ün renk bantlarındaki küçük bir yıldan başlayarak değişikliklerin büyüleyici olduğunu söylüyor. Gezegen kuzey yarımkürede düşüşe doğru ilerlerken, kutupsal ve ekvatoral bölgeler görüntü dizisini gözle görülür şekilde değiştiriyor.

Ayrıca Simon, bilim insanlarının gezegenin atmosferinin çok daha kısa zaman dilimlerinde değiştiğini gördüklerini de belirtiyor. Ekip, Satürn’ün renginde yıldan yıla küçük bir değişikliğin bulut yüksekliğinde ve rüzgarlarda değişiklik olduğunu gösterdi. Ancak gezegendeki değişiklikler çok büyük değil. Bilim adamları, mevsimsel bir zaman ölçeğinde büyük değişiklikler bekliyorlar. Bununla birlikte mevcut ilerleme, yeni sezona doğru değişiklikler gösteriyor.

saturn-2-1024x278

Hubble’dan görüntüler, 2018’den 2020’ye kadar Satürn’ün ekvatorunun yüzde 5 ila 10 oranında parladığını gösteriyor. Aynı zamanda rüzgarların biraz değiştiğini göstermektedir. 2018’de, gezegendeki ekvator yakınında ölçülen rüzgarlar saatte yaklaşık 1000 mil hızındaydı. Bu rüzgar hızı, 2004-2009 yılları arasında ölçülen saatte 800 milden önemli ölçüde daha yüksekti.

Bununla birlikte 2019 ve 2020’de rüzgar hızları, Cassini’nin gördüğü saatte 800 mil aralığına geri döndü. Rüzgar hızı, yüksekliğe göre de değişiyor. Ayrıca araştırmacıların, ölçülen hızın 2018’de bulutların ölçülenlerden 60 mil derin olduğunu gösterebileceğine inanmasına neden oluyor. Satürn’ün Güneş’in yörüngesini tamamlamasının 29 Dünya yılını aldığını da belirtmek gerekir. Bununla birlikte bu da her Satürn mevsiminin yedi yıldan uzun olduğu anlamına gelir.

“Hubble Uzay Teleskobu, Satürn’de Mevsimlerin Değişimini İzliyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir