İnsanların ve Hayvanların İletişim Kurabilmesi İçin Japonya’da bir Cihaz Geliştiriliyor

İnsanların ve hayvanların iletişme geçebileceği doğru mu? Japonya’da bu konu üzerine bir cihazın çalışmalarına başlandı mı? ABD’de şuanda böyle bir teknoloji bulunuyor mu? Bütün cevaplar haberde!

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Japon uzmanların insanların hayvanların düşüncelerini verbalizasyon (sözle ifade etme) şekli ile anlamalarına ortam sağlayacak elektronik cihazlar geliştirdiklerini açıkladı.

Geçmişteki günlerde Japonya’da yayınlanan ve 2040 yılına kadar yaşanacak gelişmelerin tahminin yer edindiği Beyaz Kitap’ta insanların hayvanlar ile iletişime geçecekleri açıklandı.

insan-hayvan-2

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, beyin ile fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme makinesi ile yapay zeka ve düşünce aktarım cihazını arasında bağ kuran bir Nöro-bilgisayar arayüzü (NCI) üzerinde çalışmalara başlandığını açıkladı.

Bakanlık yetkilisi yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Konuşamayan insanlar için birkaç cihaz kullanılıyor. Örneğin elektrotlar, beyin sinyallerinin okunmasına izin verecek şekilde felçli hastaların beyinlerine implante edilir ve niyeti ifade etmek için imleç ekranda gezdirilir” diyerek “Şu anda hayvan düşüncelerinin verbalizasyonu alanındaki araştırmalar sürüyor. Yani bu, konuşamayan bir canlı ve konuşabilen bir makinenin birleşimidir.”

ABD’de İnsanların ve Hayvanların İletişme Geçmesi İçin Bir Cihaz Yapıldı mı?

Bu tarzda araştırmalar diğer ülkeler tarafından da yürütülmekte. ABD’de bir köpeğin aklından geçen düşüncelerini bilgisayar yolu ile sözlü veya yazılı şekilde iletebildiği bir teknolojinin olduğu bilinmekte. Köpeğe sensörleri aktif hale getiren özel bir yüksek teknoloji yeleği giydiriliyor ve bilgisayara sesli mesaj veya metne dönüştürülen sinyal gönderiliyor.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir