Japon Araştırmacılar, Ahşaptan Uydular Geliştiriyor

Yörüngeye yerleştirilen uyduların sayısı her zaman artıyor ve dünya çapındaki birçok araştırmacı ve bilim insanı, Dünya çevresinde yörüngede birikecek uzay çöpü miktarından korkuyor. Sumitomo Forestry adlı bir Japon şirketi, 2023 yılına kadar ahşaptan yapılmış ilk uyduları geliştirmek için Kyoto Üniversitesi’nden Japon araştırmacılar ile birlikte çalışıyor. Sumitomo Forestry, ağaç büyümesi ve uzayda ahşap malzemelerin kullanımı üzerine araştırmalara başladığını söylüyor.

Şirket ve Üniversite arasındaki ortaklık, Dünya üzerindeki aşırı ortamlarda farklı ahşap türlerini deneyerek başlayacak. Ortaklara göre, ahşap uydular, zararlı maddeler bırakmadan veya yere enkaz yağdırmadan atmosferde yanacak. Kyoto Üniversitesi Profesörü Takao Doi, Dünya atmosferine yeniden giren tüm uyduların yanması ve üst atmosferde yıllarca yüzen minik alümina parçacıkları oluşturması konusunda endişelerin olduğunu söylüyor.

Takao Doi, eninde sonunda yüzen parçacıkların Dünya çevresini etkileyeceğine inanıyor. Projenin bir sonraki aşaması, ahşap uydunun bir mühendislik modelinin geliştirilmesi ve ardından uydunun bir uçuş modeli oluşturulacak. Doi aynı zamanda JAXA için bir astronot ve ISS’yi 2008’de ziyaret etti. İlginçtir ki Doi, mikro yerçekiminde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış uzaya bir bumerang fırlatan ilk kişiydi.

ahsap-uydu-2

Sumitomo Forestry, sıcaklık değişimlerine ve güneş ışığına karşı oldukça dayanıklı ahşap malzemeler geliştireceğini söylüyor. Ancak şirket, proje için kullandığı ahşap türünü adeta bir sır olarak saklıyor. Şu anda, neredeyse 6000 uydu Dünya’nın etrafında dönüyor ve Dünya Ekonomik Forumu’na göre bunların yaklaşık yüzde 60’ı uzay çöpü.

Euroconsult adlı bir araştırma firması, bu on yılda her yıl 990 ek uydunun fırlatılacağını tahmin ediyor. Doğruysa, 2028 yılına kadar yörüngede 15.000 uydu olabilir. Sadece SpaceX‘in binlerce Starlink uydusunu yörüngeye yerleştirmeyi planladığı düşünüldüğünde, bu tahmin düşük bile kalıyor olabilir.

“Japon Araştırmacılar, Ahşaptan Uydular Geliştiriyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir