Kafeinli Kahve, Kalp Yetmezliği Riskini Azaltmaya Katkı Sağlıyor

Amerikan Kalp Derneği, kahve içmeye devam etmek için iyi bir neden veren yeni araştırmasını yayınladı. Kısa süre önce Circulation: Heart Failure’da yayınlanan araştırmaya göre, günde en az bir fincan kafeinli kahve içmek kalp yetmezliği riskinin azalmasına neden olabilir.

Yeni araştırma, mevcut üç çalışmanın bir analizidir. Bununla birlikte Amerikan Kalp Derneği araştırmacıları, katılımcıların kahve tüketimiyle ilgili raporlarını kontrol etti. Aynı zamanda bunun uzun vadeli kalp yetmezliği riskleriyle nasıl ilişkili olduğuna baktı. Genel olarak, bu üç çalışma da günde en az bir fincan kahve içmenin kişinin uzun vadeli kalp yetmezliği riskindeki düşüşle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Kardiyovasküler Sağlık ve Framingham Kalp çalışmaları, riskteki azalmanın ortalama değerini de hesapladı. Kahve içmeyenlere kıyasla, içeceği içenlerin uzun vadeli kalp yetmezliği riskinde azalma gözlendiği belirtiliyor. Bu çalışma, bir fincan kahve başına yüzde 5 ila 12 oranında azalma olduğunu ortaya koydu.

kahve-2-1024x683

Bu arada Ateroskleroz Riski araştırması, farklı bir analiz gerçekleştirdi. Günde yalnızca bir fincan kahvenin kalp yetmezliği riskindeki bir değişiklikle bağlantılı olmadığını buldu. Bununla birlikte, günde en az iki fincan kahve içmek yaklaşık yüzde 30’luk bir düşüşle ilişkilendiriliyor. Ayrıca bu bulguların kafeinli kahve tüketmeye dayandığına dikkat etmek önemlidir.

Ayrıca şaşırtıcı bir şekilde, kafeinsiz kahve içmenin tam tersi bir etkiye sahip olabileceği görülüyor. Kardiyovasküler Sağlık araştırması, kafeinsiz kahve tüketenler arasında kalp yetmezliği riskinde bir artış veya azalma bulamadığını bildirdi. Ayrıca Framingham Heart araştırmasının kalp yetmezliği riskinde ‘önemli’ bir artış bulduğunu bildirdi.

Sonuç olarak, kafeinin kalp yetmezliği riski söz konusu olduğunda yararlı bir rol oynayabileceği görülüyor. Araştırmacılar, çay gibi herhangi bir kaynaktan gelen kafeinin de riskte bir düşüşle ilişkili olduğunu belirttiler. Kalp hastalığı riskini azaltmak için kahve tüketiminin arttırılması gerektiğini önerecek yeterli “net kanıt” olmadığına ulaşıldı.

“Kafeinli Kahve, Kalp Yetmezliği Riskini Azaltmaya Katkı Sağlıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir