Kullanıcılar, WhatsApp Üzerinden İletilen Mesajları Doğrulayabilecek

Koronavirüs salgını nedeniyle hepimiz evlerimize kapanmış ve kendimizi karantina altına almış durumdayız. Hal böyle olunca koronavirüs ile alakalı birçok asılsız haber veya korunma yöntemi WhatsApp üzerinden gruplarda veya kişisel mesajlarda paylaşılıyor. Bu tarz mesajlar kullanıcıları yanlış şeylere yönlendirebileceği gibi bir de hızla yayılıyor. Bundan dolayı da WhatsApp, asılsız bilgilerin önüne geçebilmek ve bu tarz bilgilerin yayılmasını önlemek için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

WhatsApp, mesajlaşma sektörünün süphesiz lideri ve en popüler uygulaması. Hal böyle olunca birçok sahte haberin bu platform üzerinden yayılması da oldukça normal. Son günlerde birçok şirket COVID-19 ile ilgili bilgi merkezlerini kullanıma sundu. Bu bilgi merkezleri gerek mobil uygulama gerek internet sitesi olarak kullanıcıların kolayca ulaşabileceği bir şekilde tasarlandı. Tüm bu platformların amacı ise insanları sahte haberlere karşı bilinçlendirmek ve COVID-19 ile ilgili gerçek bilgilere ulaşmalarını sağlamaktır.

Sahte bilgilerin yayılması toplum için tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinden dolayı WhatsApp bunları önlemek için uğraşıyor. Şirket, uygulama üzerinden iletilen mesajların Google yoluyla doğrulanabilmesi için yeni bir işlev geliştiriyor.

WABetaInfo tarafından neredeyse bir yıl önce ortaya çıkarılan ekran görüntülerinde özellik yeniden gündeme gelmiş durumda. Ortaya çıkarılan bu özellik bir yıl önce geliştiriliyordu ancak bir türlü kullanıcıların kullanımına sunulmadı. Şimdi aynı kaynak, bu özelliğin WhatsApp tarafından beta programı dahilindeki kullanıcılara bu özelliği bir güncelleme olarak gönderdiğini bildirdi. Özelliğin sunulduğu güncellemenin uygulama sürümü ise 2.20.94 olacaktır.

Peki bu özellik nasıl çalışacak?

Bu özelliğin çalışma şekli oldukça basittir. Bir kullanıcı tarafından iletilen bir mesaj gönderildiği zaman, mesajı alan kişi mesajın yanında küçük bir büyüteç simgesi görecektir. Mesajı alan kişi bu simgeye dokunduğu zaman WhatsApp, kullanıcının iletiyi web üzerinden araması için Google’a yüklemesini onaylamasını ister. Kullanıcı, doğrudan metin içeriğini Google’a aktarmak için sağdaki “Web’de Ara” seçeneğine dokunabilir.

whatsapp-iletilen-mesaj-doğrulama

Kullanıma sunulacak bu özelliğin yanlış bilgilendirme ve sahte haberlerle mücadele konusunda oldukça etkili bir araç olacağı kesin. Ancak WhatsApp, bu mesajı henüz iletilmeden önce kendi algoritması ile doğrularsa bu çok daha fazla etkili olacaktır. Tabii ki böyle bir durumda algoritmanın da iyi bir şekilde geliştirilmesi gerekmektedir.

WABetaInfo, bu özelliği ilk olarak Android cihazlara sunulacağını bildirdi. iOS kullanıcıları için bu özellik daha sonra kullanıma sunulacaktır. Sahte bilgilerin önüne geçecek olan bu özellikle alakalı düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir