LastPass Android Uygulaması, Abonelerin Kişisel Bilgilerini Topluyor

Çok sayıda sosyal medya ve platforma kayıt olduğumuz zaman farklı şifreler kullanmamız gerekiyor. Bununla birlikte bu şifreleri akılda tutmak yerine LastPass benzeri şifre hatırlama uygulamaları tercih edilmektedir. Ancak bu uygulamaların da bazı dezavantajları olabiliyor. LastPass Android uygulaması, şifreleri hatırlama konusunda iyi bir hizmet sunuyor. Ancak bunu yaparken abonelerin bazı kişisel bilgilerini de toplamaktadır.

Alman güvenlik firması Exodus tarafından yürütülen kapsamlı bir araştırmada, popüler şifre yöneticisi uygulaması LastPass’ın Android uygulamasını kullanarak abonelerin kişisel bilgilerini topladığı ve gönderdiği tespit edildi. Ayrıca uygulama, bunu yedi farklı yerleşik izleyicinin yardımıyla yapmaktadır.

LastPass, bu izleyicilerden vazgeçmenize izin vermektedir. Ancak yerleşik yazılımın varlığı kullanıcılar için bir güvenlik riski oluşturabilir. Bu doğrultuda izleyiciler, kullanıcı verilerini diğer uygulamalar ve platformlar arasında bağlamaktadır. Bunun için ise kullanılan cihaz bilgileri, mobil operatör, LastPass hesabının türü ve Google Reklam Kimliği gibi verileri toplar.

LastPass-2-1024x512

Bu izleyicilerden dördü Google Analytics ve crash raporları içindir. Geri kalanı ise AppsFlyer, MixPanel ve Segment’e bilgi sağlamaktadır. Bununla birlikte MixPanel, kullanıcı profili oluşturma ve reklamları hedefleme konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca ortaya çıkan bu durumla ilgili şifre yönetici uygulaması tarafından da bir açıklama yapıldı.

LastPass sözcüsü, tüm izleyicilerin kullanıcı deneyimini iyileştirmeye hizmet ettiğini söylüyor. Aynı zamanda hassas kullanıcı bilgilerini göndermeyeceklerine söz veriyor. Ayrıca bu izleyicileri telefonunuzda istemiyorsanız, uygulamadaki “Gizlilik” alt menüsüne gidip kapatarak bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

“LastPass Android Uygulaması, Abonelerin Kişisel Bilgilerini Topluyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir