Mi Band 3 Detaylı İnceleme: Mi Band 2’nin üstüne ne kadar gelişti?

Xiaomi’nin Mi Band’leri, dünyanın en çok satan ürünlerinden biri. Şirket, (kuşkusuz oldukça basit) orijinal Mi Band’i piyasaya sürdüğünden beri, şirketin agresif fiyatlandırma stratejisi sayesinde kitlesel olarak dikkat çekti. Mi Band 3, Türkiye’de çeşitli siteler tarafından 180₺-220₺ arası değişken fiyatlara satılıyor.

Mi Band 3 Özellikleri:

Ekran0.78-inç OLED
Çözünürlük128×80 @ 193ppi
Su dayanıklılığı5ATM (50 metre)
BluetoothBluetooth 4.2 BLE
SensörlerÜç eksenli sensör, PPG Kalp atış hızı sensörü
Ağırlık~20g (bileklik ile)
Pil110mAh Li-ion
Fiyat180₺-220₺ arası değişken fiyatlar

Tasarım

Mi Band 3’ün tasarımı ve inşasıyla ilgili olarak, Xiaomi, denenmiş ve test edilmiş tasarım felsefesiyle, bazı önemli alanlarda Mi Band 2’yi geliştirdi ve grubun neye benzediğini gerçekten farkediliyor ve bilekte nasıl hissedildiği anlaşılıyor.

Muhtemelen, Mi Band 3, Mi Band 2’deki en büyük kusurlardan ikisini, dokunmatik olmayan etkin ekranı ve bir düğmenin gözünü çözüyor. Mi Band 3, bir dokunmatik ekran ve panelde bir düğme ile birlikte gelir. Buradaki düğme öndeki cam panelin geri kalanıyla kolayca uyum sağlamayı başarıyor ve neredeyse düşük profilli görünmeyi başarıyor.

mi-band-3-review-image-1

Doğru, izleyicinin 3D eğimli tasarımı, çizilmelere karşı çok hassas görünmesini sağlıyor. Sorumsuzca kullanıp duvarlara, masalara çarpıldığı zaman ekran kısmında çizikler ve aşınmalar olabiliyor ancak tabii ki sert darbeler ile olacak şey bunlar. Eğer dikkatli bir şekilde kullanırsanız herhangi bir hasar alma durumu da ortadan kalkmış oluyor.

Ekranın kıvrımlı tasarımı gerçekten hoş, ekran kapalıyken bile çok güzel görünüyor ve Mi Band 3’ün mutlak bir şaşırtmaca olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

mi-band-3-review-image-2

İşleri daha da iyi hale getirmek için Xiaomi, Mi Band 3’teki su geçirmezliği geliştirdi ve Mi Band 2’deki IP67 sınıfından 5ATM’lik su geçirmezlik derecesine kadar bir kaç derece seviye atladı (bu 50 metreye kadar. ). Buna karşılık, IP67 suya 1 metreye kadar daldırma için derecelendirilmiştir.

mi-band-3-review-image-3

Buradaki kayış, Mi Band 2’deki yapı ve tasarım veya uzantı ile Mi Band olarak aynıdır. Oldukça esnek olan ve anormal bir şekilde bükülmelere karşı bile şeklini kaybetmeyen aynı silikon malzemedir. Ayrıca, Mi Band 2’den farklı olarak, Mi Band 3 için kayış üç renkte geliyor – siyah, koyu mavi ve turuncu.

mi-band-3-review-image-4

Mi Band 3’te biraz zor bulduğum tek şey ekranı kayışın kendisinden çıkarmak. Bu bir sorun değil, gerçekten, ama yapmak biraz korkutucu geliyor. Ekran üzerindeki kavisli cam panel mi yoksa normalden daha sıkı olan bir bant mı bilmiyorum ama ekranı gruptan atmak camın çatlamasına neden olabileceğini düşünüyorum.

mi-band-3-review-image-5

Ekran

Mi Band 3 ayrıca ekran açısından Mi Band 2’ye göre çok daha gelişmiş. Bu kez, Xiaomi ekran içinde nispeten büyük bir 0.78 inç dokunmatik OLED paneli koydu. Bu, Mi Band 2’deki 0,42 inçlik OLED panelden büyük bir adım.

Buradaki ekran, aynı zamanda, Mi Band 2’de bulacağınıza kıyasla önemli bir marjla daha parlaktır. Ekran, 193ppi’lik bir piksel yoğunluğuna sahiptir. Bu fiyat aralığındaki diğer fitness bantlarına kıyasla kesinlikle çok keskin hissettiriyor.

mi-band-3-review-image-6

Ayrıca, bu burada bir dokunmatik ekran olduğundan, menülere kaydırarak gidebilirsiniz ve bir eylemi başlatmak için uzun dokununabilirsiniz.

Oldukça etkileyici bir ekran, göz önünde bulundurulan her şey, ve bende çok sıkıcı bulduğum tek şey, bazen (sadece bazen) ekranın, uyandıktan sonra dokunuşlara cevap vermeye başlamak için birkaç saniye sürmesiydi. Bu bir yazılım güncellemesi ile düzeltilebilecek bir şey olsa da, bu gerçekten Mi Band 3 ile bir sorun ise (ve sadece kullandığım birim ile değil), eminim Xiaomi küçük bir yama ile tamir edebilir .

Özellikler

Özelliklerle ilgili olarak, Mi Band 3, Mi Band 2 hakkında iyi olan her şeyi alır ve ona bir demet daha ekler. Konuları daha kolay anlayabilmek için Mi Band 3’teki özellikleri fitness özelliklerine ve diğer özelliklere bölelim.

Fitness Özellikleri

Fitness özellikleri açısından, Mi Band 3, bu fiyata bir fitness takipçisinden beklediğiniz her şeyle birlikte gelir. Bileklik, çektiğiniz adımların sayısını, yürüdüğünüz mesafeyi ve yaktığınız kalori miktarını sayabilir. Kaloriler, biraz yağ yakmaya çalışan ya da sadece tatil ağırlığını kaybetmeye çalışan insanlar için önemli bir metriktir ve Mi Band 3 kesinlikle bunun bir parçası tutmanıza yardımcı olacaktır.

mi-band-3-review-image-7

Uyku alışkanlığınız da var, uyku alışkanlıklarınızı derin uykuya, uykusuzluğa ve uyanıklığa indiriyor, uyku düzenlerinize oldukça detaylı bir bakış veriyor.

Kalp atış hızı takibi de var. Mi Band 3, kullanıcıların izleyici için otomatik olarak kalp atış hızı ölçümlerini alması için bir aralık ayarlamasına izin verir.

Bunu 1 dakika, 10 dakika ve 30 dakikaya ayarlama seçeneği vardır. Bu özellik pil ömrünü büyük ölçüde etkiliyor (ve Xiaomi, ilk kurulumunuzda sizi uyarıyor), ancak isterseniz bunu yapabilirsiniz. Bunu istemezseniz, uygulamadan her zaman devre dışı bırakılabilir.

Diğer Özellikler

Fitness odaklı özellikler dışında, Mi Band 3 oldukça güzel ek özellikler getiriyor.

Mi Band 3’te yerleşik bir kronometre vardır, Mi Band 3’ün içindeki ‘More’ menüsünden aktif hale getirebilirsiniz. Bu sadece egzersizlerinizi veya koşularınızı zamanlamak için değil, aynı zamanda günlük durumlarda da çok kullanışlı olabilir. Kendinize bir kronometreye ihtiyaç duyabilirsiniz.

mi-band-3-review-image-8

Bunun dışında Mi Band 3, akıllı telefonunuzu sadece bir çift musluk ile bulabilir. Ayrıca, merak ediyorsanız, telefonunuzu Mi Band’ından bulmaya çalıştığınızda, sessiz olarak ayarlanmış olsa bile çalar (Rahatsız Etmeyin modu çalışmış olsa bile).

mi-band-3-review-image-9

Ayrıca, bildirimler. Mi Band 3, Mi Band 2’den bugüne kadar çok daha iyi bildirimlerde bulundu. Bir çağrı alırsanız, Mi Band 3 sadece bir aramanın geldiğini göstermez, aynı zamanda aramayı reddetmek için düğmeye basıp basılı tutmanızı da sağlar. Bununla birlikte, “reddet” yazarken, bu temelde çağrıyı susturur. Neden “sessizlik” demeyeceğini bilmiyorum, ama işte böyle.

mi-band-3-review-image-10

Mesajlar halinde, Mi Band 3 artık bildirimlerin içeriğini de görmenizi sağlar. Bileklik maksimum 5 bildirimi destekler ve bildirim başına en fazla 3 sayfa gösterebilir; bu çok fazla gelmeyebilir, ancak bunu yeterli buldum. Ayrıca, Mi Band 3’ten gelen bildirimleri silmek için düğmeyi basılı tutabilirsiniz. Bildirimleri bileklikten doğrudan yanıtlama yeteneğini beğenirdim, ama sanırım bu Mi Band 3’ü tam teşekküllü bir hale getirebilirdi. Yani bir akıllı saat gibi olur ve fiyat ve özellik konusunda farklılaşırdı.

mi-band-3-review-image-11

Burada saat tasarımları var (Mi Band 2’de olduğu gibi), ancak Mi Band 3’ün Mi Band 2’de olduğu gibi iki yerine üç tasarım var ve artık yüzleri doğrudan bileklikten değiştirebilirsiniz. Bu gerçekten büyük bir yenilik değil, ama genellikle saat tasarımlarını değiştirmek isteyen herkes için var.

NFC

Artık NFC, grubu telefonla çok daha hızlı eşleştirebileceğinizi ve aynı zamanda Mi Pay ile ödeme yapmak için kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Genel olarak, Mi Band 3 kesinlikle özellikleri ile ağzına yüklenen çok iyi ayarlanmış bir fitness bilekliği.

Mi Fit Uygulaması

Mi Band kullanan herkes bundan önce ne kadar şaşırtıcı bir uygulama olduğunu biliyorsunuz, ancak Mi Band 3 ile, bir grup iyileştirme var.

Her şeyden önce, Mi Band, Mi Band 2 veya Mi Band 3’ü kullansanız da hemen hemen aynı olan basamak sayacı var. Günlük bir adım sayımı, seyahat ettiğiniz mesafe ve kalori yakıldı. Yürüyüş alışkanlıklarınızı takip etmenin ve her gün yeteri kadar yürüyüş yapmanın iyi bir yolu.

mi-band-3-review-image-12

Sonra Mi Band 3 durumunda bir grafik şeklinde gelen kalp hızı verileri geliyor. Otomatik kalp atış hızı algılamayı etkinleştirdik ve bandın düzenli kullanımı sırasında her 10 dakikada bir ayarlamıştık ve veriler gerçekten güzel bir şekilde ortaya çıkıyordu. Ayrıca, günlük ortalama kalp hızımın, minimum ve maksimum kalp hızının yanı sıra kullanışlı bir tablosu da var. Kardiyak rahatsızlığı olan kişiler, kalp aktivitelerini bir günde tutmak için bunu çok yararlı bulacaktır.

mi-band-3-review-image-13

Yine, olduğu gibi, neredeyse aynı olan uyku verileri de var. Veriler üç farklı bölgeye ayrılmıştır – derin uyku, hafif uyku ve uyanık. Tüm bunların yanı sıra, uygulama uyku düzeninizin analizini gösterir ve hatta size yardımcı olacak daha iyi uyku alışkanlıklarının nasıl oluşturulacağı konusunda önerilerde bulunur.

Mi Fit uygulaması ayrıca bildirimler gibi şeyler ayarlayacağınız ve grubunuz için bildirim almak istediğiniz uygulamaları seçeceğiniz yerdir. Ayrıca, izlemeniz için bir etkinlik veya ağırlık hedefi de belirleyebilirsiniz.

Pil

Muhtemelen Mi Band’larının bilinmesi gereken bir şey – pil ömrü. Mi Band 1, bir aya yakın bir pil ömrüne sahipti, Mi Band 2, yaklaşık 15 günlük bir pil ömrüne sahipti ve Mi Band 3, oldukça iyi bir hayatı tek bir şarjdan dışarı atmayı başardı.

mi-band-3-review-image-14

Xiaomi, Mi Band 3 ile 20 günlük bir pil ömrü talep ederken, bu da laboratuvar test koşulları altında ve manuel kalp atış hızı takibi ile gerçekleştiriliyor. Kişisel kullanımımda, kalp atış hızı ölçümlerini gün boyunca her 10 dakikada bir ayarlamıştım. Açıkça oldukça fazla pil tüketiyor (ve Xiaomi bunu ilk kez etkinleştirdiğimde bana uyardı), ama bununla Mi Band 3 kolay bir 10 gün sürdü. Bu gerçekten çok saçma.

Xiaomi’nın Mi Band 2’deki 70 mAh batarya ile karşılaştırıldığında daha büyük bir 110 mAh batarya ile birlikte gitme kararı açık bir şekilde burada gerçekten iyi durumda ve bu konuda batarya ömrüyle ilgili hiçbir şikayetim yok.

Tamamen pilin tamamen boşalmasını sağladığımda bile, tam %100’e geri dönmek yaklaşık 3 saat sürdü. Onu seviyorum. Temel olarak, her 10 ya da daha fazla günde, yatağa gittiğimde onu şarj edebilirim, ve bu kadar. Oldukça harika.

Artı ve Eksi Yönleri

Mi Band 3, birden çok yönden seviliyor, ancak dikkate değer bir bileklik için artıları ve eksileri vardır.

Artı Yönleri

  • Harika tasarım
  • Dokunmatik OLED panel
  • Otomatik kalp hızı ölçücü
  • Güzel bateri ömrü
  • 193 ppi keskin ekran

Eksi Yönleri

  • Cihazın banttan çıkması zor
  • Duvarlara ve mobilyalara çarpmak kolaydır (küçük ayak parmağınız gibi)

Mi Band 3: Mi Band 2 Üzerine Gerçekten Gelişti Mi?

Kesinlikle Mi Band 3, Mi Band 2’ye göre çok daha gelişmiş bir cihazdır. Mi Band 2’nin yaptığı her şeyi yapıyor ve çok daha üstüne bile koyuyor.

Daha büyük, daha parlak bir ekrana, genel olarak daha iyi bir tasarıma, otomatik kalp atış hızı izleme, kronometre, bildirimler ve çağrı uyarıları gibi bir fitness takipçisinde istediğiniz tüm fitness özelliklerini ve daha fazlasını sunar. Otomatik kalp atış hızı takibi etkinken bile (Mi Band 2’nin sahip olmadığı bir özellik) bile 10 gün süren daha büyük bir pile sahiptir.

Xiaomi Mi Band 3’ü MIUI Türkiye kalitesi ile buraya tıklayarak kolayca satın alabilirsin.

Kaynak: 
https://beebom.com/mi-band-3-review/

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir