Sony, 2020’de Xbox Series X’e Göre İki Kat Fazla PlayStation 5 Sattı

Sony, çok fazla beklenti ve gecikmenin ardından nihayet geçen sene 12 Kasım tarihinde yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5’i satmaya başladı. PS5, Microsoft’un sunduğu Xbox Series X ve Series S oyun konsollarıyla birlikte piyasaya sürüldü. Bazı analistler, Xbox’un oyun konsollarının PlayStation 5’e göre daha başarılı olacağını iddia etti. Ancak son raporlar gösteriyor ki Sony, PS5 ile birlikte oldukça iyi işler başarıyor. Sony, Xbox’a göre iki kat daha fazla satmayı başardı.

GamingSmart isimli analiz firması tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Sony, 2020 yılında Microsoft’un Xbox Series X modeline kıyasla iki kat fazla PlayStation 5 sattı. Teknoloji devi, PlayStation 5 modelinden 4,48 milyon adetten fazla satarak pazarın yaklaşık üçte ikisini ele geçirmiş oldu. Microsoft ise Xbox konsol satışları söz konusu olduğunda 2,4 milyon adet satış gerçekleştirdi.

Sony, İki Kat Fazla PlayStation 5 Satmayı Başardı

Rapor, Sony’nin firmanın analiz ettiği 167 ülkenin neredeyse tamamında lider pozisyonuna sahip olduğunu belirtiyor. Bunların arasında Microsoft yalnızca 12 bölgede liderlik etti. Redmond merkezli yazılım devinin ABD ve Çin’i içeren en önemli iki pazarda liderlik yapmayı başardığını belirtmekte fayda var.

ulkelere-gore-en-populer-oyun-konsolu-1024x576
Ülkelere Göre En Popüler Oyun Konsolu

Rapora göre Microsoft, Sony’nin %49,80’ine kıyasla ABD’de %50,18’lik pazar payıyla neredeyse lider konumda kaldı. Bununla birlikte, Microsoft’un Çin pazarındaki %62,27 olan payı, Sony’nin Çin’deki %37,3 pazar payından çok daha fazladır. Şimdi, hem Sony hem de Microsoft’un yeni nesil konsolların lansmanı sırasında, esas olarak COVID-19 salgını nedeniyle zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya olduğu doğrudur.

Özellikle Sony, sürekli artan talebi karşılamaya çalışırken oldukça zor bir dönemden geçti. Bir noktada Sony CEO’su Jim Ryan, PS5’in tamamen stokta kalmadığını açıkladı. Bununla birlikte şirket, artan talebi karşılamak ve pazardaki kaosa son vermek için konsol üretimini artırdı. Görünüşe göre Sony, çoğu pazarda Microsoft’un Xbox Series X ve Series S’sinden daha fazla PS5 birimi sunabiliyor.

“Sony, 2020’de Xbox Series X’e Göre İki Kat Fazla PlayStation 5 Sattı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir