Ultrason Dalgaları Simülasyonlarda Koronavirüsü Öldürüyor

MIT’deki (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) araştırmacılar, koronavirüsle mücadele yollarını araştırıyorlar. Ekip, tıbbi görüntüleme frekanslarındaki ultrason dalgalarının, simülasyonlar kullanarak virüs kabuğunun ve sivri uçların çökmesine ve yırtılmasına neden olabileceğini buldu. Bununla birlikte protein sivri uçları, sağlıklı hücrelere tutunan ve viral RNA’nın istilasını tetikleyen virüs bileşenidir.

Çalışma, MIT Makine Mühendisliği Bölümü’nden geliyor. Ayrıca virüsün tıbbi teşhis görüntülemede kullanılan frekans dahilinde ultrasonik titreşimlere karşı savunmasız olabileceğini öne sürüyor. Simülasyonlarda ekip, virüsün bir dizi ultrason frekansındaki işlemlere mekanik tepkisini modelliyor. 25 ila 100 megahertz arasındaki titreşimlerin virüs kabuğunu tetiklediği tespit edildi. Ayrıca ani artışların bir saniyeden kısa bir süre içinde çökmeye ve kopmaya başladığını buldular.

Simülasyonlar, virüsün hem havada hem de suda aynı frekanslarda parçalanacağını buldu. MIT, sonuçların başlangıç ​​niteliğinde olduğunu ve virüsün fiziksel özelliklerine ilişkin sınırlı verilere dayandığını vurguluyor. Araştırmacılar, bunun başlangıç ​​niteliğinde olduğunu belirtiyorlar. Ancak buna rağmen, bulguların ultrason temelli tedavinin koronavirüsle savaşmak için kullanılabileceğinin ilk göstergesi olduğunu söylüyorlar.

ultrason-dalgasi-koronavirus-1024x683
Görsel: MIT News

Bilim insanlarının, ultrasonun nasıl uygulanabileceği konusunda araştırmaya devam etmeleri gerekiyor. Ayrıca insan vücudundaki virüse zarar vermede ne kadar etkili olacağını belirlemek için yapacakları işler var. Ekip, virüs yapısının geometrik modelini oluşturmak için katıların mekaniği ve fiziği için basit kavramlar kullandı. Model, virüs kabuğunun ve sivri uçlarının mikroskobik görüntüleri dahil olmak üzere bilimsel literatürdeki sınırlı bilgilere dayanıyordu.

Takımın hesaplama modelinde virüs, yaklaşık 100 elastik sivri uçla kaplı ince elastik bir kabuktu. Araştırmacılar, virüsün kesin fiziksel özelliklerinin belirsiz olduğunu belirtmektedir. Ayrıca basit yapının hem kabuk hem de sivri uçlar için bir dizi esneklik boyunca davranışının simüle edildiğini vurguluyor. Bununla birlikte sivri uçların kesin malzeme özellikleri bilinmemektedir.

“Ultrason Dalgaları Simülasyonlarda Koronavirüsü Öldürüyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir