YouTube Mobildeki Trendler, Keşfet Sekmesi Olarak Değiştirildi

YouTube neredeyse iki senedir bugün kullanıma sunduğu “Keşfet Sekmesi” özelliğini test ediyordu. Nihayet bu sekmeyi bugün itibariyle hem Android hem de iOS için kullanılabilir duruma getirdi. Özellik ile ilgili duyuru bugün erken saatlerde destek sayfası üzerinden yapıldı.

Şu an itibariyle, YouTube mobil uygulamasında alt gezinme çubuğunda “Trendler” yerine “Keşfet” sekmesini göreceksiniz. Bu sekme bölgenizdeki trend videoları göstermek için kullanılıyor. Keşfet sekmesi trendler sekmesinden farklı olarak oyun, müzik, haber, filmler, moda ve güzellik kategorilerinde yeni içeriklere kolayca ulaşabilmenize olanak tanıyor.

Keşfet sekmesiyle birlikte artık YouTube’daki trend videolara iki farklı şekilde erişebilirsiniz. Bunlardan ilki en üstte görülen özel trend düğmesine dokunabilirsiniz veya trend olan videolar bölümünü görebilmek için ekranı biraz aşağı kaydırabilirsiniz.

YouTube-Mobil-Keşfet-Sekmesi-scaled

Keşfet sekmesi ile gelen bir diğer özellik ise “Yükselişteki Oluşturucu” bölümüdür. Ancak bu bölümü henüz ülkemiz için özelleştirilmiş olan keşfet bölümünde göremedik. Yine de bu özellik ile ilgili detayları sizlerle paylaşmak isteriz. Bu özellik, YouTube topluluğunda henüz yeni yeni ortaya çıkan ve yükselişte olan içerik oluşturucularını bulmanıza ve onlarla bağlantı kurmanıza olanak tanır. Keşfet listesinde gezinirken trend videoların hemen üst bölümünde yer alıyor bu özellik.

YouTube bu bölümde her gün farklı içerik oluşturucuları ve sanatçıları sergiliyor. Bu sayede YouTube, içerik oluşturucularının daha kolay bir şekilde keşfedilmesine yardımcı oluyor. Dediğimiz gibi bu özelliğe yaptığımız testlerde rastlamadık ancak ülkemizde de yükselişteki sanatçılar bu bölümde gözükürse güzel olabilir.

Yeni keşfet sekmesi şu anda sunucu tarafından gönderilen güncelleme yoluyla kullanıma sunuluyor. Yani uygulama marketi üzerinden herhangi bir güncelleme indirmeniz gerek kalmıyor. Ancak özelliği hemen görebilmek için Android cihazınında uygulamayı “Zorla Durdur” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu özellik test ettiğimiz cihazların hepsinde aktif bir şekilde gözüküyor. Henüz sizin cihazınızda yoksa umuyoruz ki en yakın zamanda size de bu yenilik sunulacaktır.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir